Zeki Alasya Kimdir ve Nerelidir?

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere Zeki Alasya Kimdir ve Nerelidir? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz…

Yeşilçam filmlerinin efsane ismi Zeki Alasya Kimdir ?

Tam ismi Zeki Şenol Alasya olan ünlü oyuncu, 18 Nisan 1943 tarihinde İstanbul Şehzadebaşı’nda dünyaya gelmiştir.

Aslen Kıbrıslı olan Alasya, Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanında dört kere sadrazamlık yapmış olan Osmanlının büyük devlet adamlarından Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğeni olduğu bilinir.

Zeki Alasya

1959 YILINDA TİYATROYA ADIMINI ATTI

Robert Koleji’ni bitiren Zeki Alasya, sanat hayatına ilk kez 1959 senesinde MTTB (Milli Türk Talebe Birliği ) tiyatrosunda amatör rol almaya başladı.Viski,Kargalar Okulu, Mister Nato ve Şampanya gibi oyunlarda rol aldı.

DEVEKUŞU KABARE TİYATROSU

1965 senesinde Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda çalıştı. 1967 senesinde kurmuş olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu Haldun Taner, Metin Akpınar, Ahmet Gülhan ile beraber kurmuşlardır.Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında yazar, oyuncu, yönetmen olarak çalışmış olan Zeki Alasya, 1998 senesinde Kültür Bakanlığı girişimiyle Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırıldı.

METİN AKPINAR İLE AYRILMAYAN İKİLİ

Oyunculuk kariyeriyle beraber yönetmenlik de yapmaya başlayan Zeki Alasya, ilk kez 1973 senesinde yönetmenlik koltuğuna oturdu. Metin Akpınar ile beraber Türk sinemasında yeni bir ikili olarak Yeşilçam’a damga vuran Zeki Alasya, 37 sene boyunca Metin Akpınar ile beraber hafızalara kazındı ve unutulmaz oyuncular arasına girdi.Zeki Alasya; Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Güler Misin Ağlar Mısın, Hasip ile Nasip gibi filmlerle eşleştirilmiş bir oyuncu olarak ülke çapında ün kazandı.

HEM YÖNETMEN HEM OYUNCU

Oyuncu olarak; Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Salak Milyoner, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Köyden İndim Şehire, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Güle Güle, Hasip ile Nasip, filmlerdeki rolleriyle ülkenin unutulmaz oyuncuları arasına giren Alasya, yönetmen olarak; Sivri Akıllılar, Aslan Bacanak, Petrol Kralları, Caferin Çilesi, Doktor, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Köşe Kapmaca, gibi filmlerle bu başarıyı yakalamıştır.

ÖNCE SİNEMA SONRA TELEVİZYON

2010 senesinde Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü almış olan Zeki Alasya, son senelerde televizyon dizilerinde aldığı rollerle anıldı.

Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırarak beğeni toplayan usta oyuncu, son olarak Kanal-D ekranlarında yayınlanmış olan Küçük Ağa adlı dizisinde Mehmet Ağa karakteri ile ön plana çıktı. Uzun bir süre beğenilerek izlenen dizi,düşen reytingler sebebi ile final yaptı.

KARACİĞER RAHATSIZLIĞI ONUN SONU OLDU

Türk tiyatro ve sinemasına adını altın harflerle yazdırmış olan oyuncusu Zeki Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle yaklaşık yirmi gündür tedavi görmüş olduğu hastanede, 8 Mayıs 2015 tarihinde saat 10.30 sularında hayatını kaybetti.

 

 

 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir