Yeşilçam’ın Unutulmaz ve Efsane Oyuncuları

Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları

Türk sinema tarihine unutulmaz izler bırakmış Yeşilçam filmleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Selvi Boyun Al Yazmalım filminden tutun Hababam Sınıfı’na kadar Yeşilçam, popüler olduğu vakit boyunca unutulmaz filmlere ve bir o kadar da usta oyunculara sahiplik etmiştir. Şimdi düşünüyoruz da bu oyuncuların rollerini başkaları canlandırsaydı belki de bu kadar derin etki bırakamazdı. Sevgili yesilcamailesi.com takipçileri, bakalım Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncuları kimlermiş?

 

Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları listemizde Kemal Sunal
Kemal Sunal, Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları

Kemal Sunal

1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal, Yeşilçam deyince akla ilk gelen isimlerden biridir. Hababam Sınıfı’nda canlandırdığı İnek Şaban rolüyle akıllara kazınan oyuncu ayrıca Salako, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler ve Köyden İndim Şehre gibi önemli filmlerde de başrolü üstlenmiştir.

 

Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları listemizde Türkan Şoray
Türkan Şoray, Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları

 

Türkan Şoray

Sultan lakabıyla akıllara kazınmış Türkan Şoray, Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile zirveye çıkardığı Yeşilçam kariyerinin devamında önemli eserlere imza atmıştır. 1945 yılında İstanbul’da doğan usta oyuncu ayrıca Kara Gözlüm, Tatlı Hayat ve İkinci Bahar yapımlarında gösterdiği performans ile Türk izleyicisinin kalbine taht kurmayı başarmıştır. 

Tarık Akan 

Namı diğer Damat Ferit, Yeşilçam kariyeri boyunca yine unutulmaz eserlerde kendine yer edinmiş usta oyunculardan bir diğeridir. 1949 doğumlu Yeşilçam’ın usta oyuncusunu Tarık Akan, Ah Nerede, Mavi Boncuk ve Oh Olsun filmlerinden tanıyanlar da çıkacaktır. 

 

Gülşen Bubikoğlu 

Yeşilçam’ın şüphesiz en güzel usta oyuncularından biri olan Gülşen Bubikoğlu, 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gülşen Bubikoğlu’nun rol aldığı en unutulmaz film Tarık Akan ile başrollerini paylaştığı Ah Nerede filmidir. Gülşen Bubikoğlu ayrıca Bizim Kız ve Gırgıriye aslı filmlerde de yeteneklerini sergilemiştir. 

 

Şener Şen Yeşilçam’ın Unutulmaz Oyuncuları listemizde
Şener Şen, Yeşilçam’ın Efsane Oyuncusu

Şener Şen

Şener Şen Yeşilçam sinemasının en çok filmde rol alan oyuncularından biridir. 1941 doğumlu oyuncu Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Çiçek Abbas, Gülen Gözler ve Tosun Paşa filmlerinde ki performansıyla Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncuları arasında yer almıştır.

 

 

Filiz Akın

Yeşilçam’a güzelliği ile ün salmış 1943 doğumlu usta oyuncu Filiz Akın, kariyeri boyunca Umutsuzlar, Tatlı Dillim, Ankara Ekspresi ve Küçük Sevgilim gibi filmlerle adından söz ettirmeyi başarmıştır. Filiz Akın, ayrıca Yeşilçam’da olan esmer kadın klişesini yıkmayı başaran isimlerden biridir.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir