Sezer Sezin
Sezer Sezin

Yeşilçam’ın Şoför Nebahat’ı Sezer Sezin Kimdir?

Kıymetli Yeşilçamailesi severler, bu yazımızda sizlere Yeşilçam’ın Şoför Nebahat ’ı yani Sezer Sezin ’i hakkında bilgiler sunacağız. Kıymetli oyuncumuz siyah-beyaz ekranların olduğu dönemlerin vazgeçilmeziydi.

Değerli oyuncumuz 25 Ekim 1929 yılında İstanbul Eyüp’te dünyaya gözlerini açtı. Asıl adı Mesure Sezen olan ünlü oyuncumuz, daha sonra sanat hayatında Sezer Sezin’i kullanmıştır. İlk ve ortaokul eğitimine Eyüp’te devam etti. Daha sonra eğitimine ara vererek yeteneğinin peşinde koştu ve devamı geldi. Oyunculuğu sevdiği için ilk önce tiyatroya başladı. Tiyatronun yanında bale dersleri de alıyordu. Şoför Nebahat karakteri ile beyaz perdeden insanımızın içine işleyen bir oyuncu olmuştur Sezer Sezin. Oynadığı karakterler güçlü kadın ve hafiften erkeksi tavırları ile rollerini yansıtmıştır. Çocuk yaşlarda başladı sinema hayatına.

Sezer Sezin
Sezer Sezin

Sezen Sezin’in Sinema Hayatı

                1944 yılına geldiğinde sinemaya ilk adımını “Hürriyet Apartmanı” filminde attı. Bir sonraki sene iki filmde rol aldı, “Yayla Kartalı” ve “Köroğlu”. Küçük roller verilmişti kendisine, daha on beş yaşında başrol verecek değillerdi ya. Yavaş ama sağlam adımlarla ilerledi hep ünlü oyuncu. 1948 yılına geldiğimizde Sezer Sezin’in ilk profesyonel oyunculuğu diyebileceğimiz bir yapıtta yer aldı. Bu film Seyfi Havaeri yönetmenliğindeki “Damga” filmi idi. Değerli oyuncumuz Memduh Ün ile birlikte başrol paylaştı. 1949 yılında herkesin artık tanıdığı isim olan oyuncumuz, “Vurun Kahpeye” ile daha da tanındı. 1952 yılında “Tahir ile Zühre”, “Arzu ile Kamber” filmlerinde başrol oynadı.

                1960’a geldiğimizde herkesin hafızalarına Şoför Nebahat olarak yerleştiği filmi oynadı. Filmin adı da Şoför Nebahat idi. Şoför Nebahat tiplemesi herkesçe çok sevildi. Daha sonra çok beğenildiği görülünce iki adet devam filmi çekilmiştir. Değerli oyuncumuz 20 Temmuz 2017 yılında dünyaya gözlerini kapadı. Bu vesile ile kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

                Şoför Nebahat’ın aldığı ödülleri de sizlere takdim edelim.

Sezer Sezin
Sezer Sezin

2008 Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali – Sinema Onur Ödülü

1948 21. Altın Portakal Film Festivali – Onur Ödülü

1993 12. İstanbul Film Festivali – Jüri Onur Ödülü

1965 İzmir Film Festivali – En Başarılı Kadın Oyuncu – Üç Tekerlekli Bisiklet filmi

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir