selahattin fırat kimdir.jpg
selahattin fırat kimdir.jpg

Yeşilçam’ın Sevilen Yardımcı Oyuncusu Selahattin Fırat Kimdir?

Çok kıymetli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Yeşilçam’ın önemsiz gibi dursalar da aslında o büyük pastanın bir parçası olan yardımcı oyuncularından biri olan Selahattin Fırat ’tan bahsedeceğiz. Yeşilçam’ın Sevilen Yardımcı Oyuncusu Selahattin Fırat Kimdir? başlıklı makalemizi biraz hüzünlenerek okuyacağınızı şimdiden sizlere söyleyelim. Öncelikle bu isimlerin filmlerde kısa ama öz oynadıkları, yalnız o anki film ruhunu bize çok iyi bir şekilde taşıdıkları için ayrıca teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.

                Oyuncumuz 1 Ocak 1926 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Kemal Sunal ile birlikte birçok filmde yer aldı. Onu Kemal Sunal’ın başrolünde oynadığı 1983 yapımı Tokatçı filminde Deli Sait olarak hep hatırlarız. Role öyle konsantre olmuştur ki sanırsın gerçek deli. Seyfettin Karadayı ve Münir Özkul vefat ettikten sonra hayatta kalan en yaşlı Yeşilçam emektarı idi. Fakat 3 Haziran 2018 günü hayata gözlerini kapadı.

selahattin fırat kimdir.jpg
Selahattin Fırat (Deli Sait)

Selahattin Fırat’a Büyük Vefasızlık

                92 yaşında vefat eden büyük oyuncu, Şişli Camii’nde kılınana namaz sonrası defnedildi. Üzücü olan kısım da buradan başlıyor. Hani önemsiz görünüyor demiştik ya. Galiba sanat dünyası da arkasını dönmüştü ünlü oyuncuya. Cenazesine katılan bir ünlü, Yusuf Sezgin harici kimse katılmamıştı. Bu vefasızlık nedendi anlaşılmadı. Daha sonra Selahattin Fırat’ın kızı Melisa ile yapılan röportaj da vefasızlık ile ilgili adeta ders niteliğinde cümleler kurdu. “Babam bunu görseydi ‘canları sağolsun’ derdi, biz de ‘canları sağolsun’ diyoruz” diyerek röportajı sonlandırır. Buradan Selahattin Fırat’a büyük vefasızlık yapıldığını söylemeden geçemeyeceğiz. Vesselam kimse bu dünyada kalıcı değil. Bugün onun cenazesine katılmayanlar, acaba yarın vefat ettiklerinde cenazeme kimler gelir diye düşünmüşler midir? Yazımızın sonunda ünlü oyuncu Selahattin Fırat’a Allahtan rahmet diliyoruz.

selahattin-firat1
Selahattin Fırat

                Ünlü oyuncunun yer aldığı filmleri izlemenizi tavsiye ederek birkaç tanesini de istifadelerinize sunuyoruz.

                Üç Kâğıtçı Filmi – Doktor Rolü – 1981 Yapımı

                Yedi Bela Hüsnü Filmi – Hüsniye’nin Babası Rolü Suat – 1982 Yapımı

                Kılıbık Filmi – Bekçi Rolü – 1983 Yapımı

                Tokatçı Filmi – Deli Sait Rolü – 1983 Yapımı

                Milyarder Filmi – Kuyumcu Vecdi Rolü – 1986 Yapımı

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir