Yeşilçam’ın Racon Bilen 15 Kabadayısı

Yeşilçam’ın kabadayıları günümüzün mafyasına benzemez. Yol yordam  bilir, racon bilir, kıymet bilir… Kendileri gerçek bir kabadayıdır…

İşte Yeşilçam’ın Kabadayıları

1. Akrep Mustafa (Erol Taş)


Filme ismini veren Akrep Mustafa karakteri, Erol Taş’ı başrole taşımasıyla da özel bir karakterdir. Her ne kadar iyi roldeki esas oğlan olmasa da, filmde yer alan iyi karakterlerden daha fazla görülen ve filme adını veren karakterdir.

2.Arap Nuri (Yavuz Karakaş)


Şark Bülbülü filminde, bir İbrahim Tatlıses parodisi olan Kemal Sunal karakterini, gazinocular kralı olan mafyöz rakibi Fethi Bey’in elinden kapmaya çalışan Arap Nuri karakteri; özellikle insanlara “ciğerim” diye hitap etmesiyle unutulmazlar arasına girmiştir.

3.Arabo (Bilal İnci)


1976 senesi yapımı İki Kızgın Adam filminde Kadir İnanır’ın canlandırdığı Murat karakterinin en azılı düşmanıydı.

4.Deli Kadir! (Kadir İnanır)


1977 senesi yapımı ‘Kan’ filminde, özellikle kendisine telefonda “Hangi Kadir’le görüşüyorum?” diye sual edenlere “Deli Kadir Ülen!!!” diye söylemesiyle hatırlanan unutulmaz kabadayımızdır.

5. Gazinocular Kralı Fethi Bey (Dinçer Çekmez)


Arap Nuri’den bahsetmişken, onun rakibi olan ve “Mazlum’u getirin bana!” repliğiyle hatırlanan sinir hastası Fethi Bey’den bahsetmemek olmaz. Mafya karakterleri, komedi filmlerinde başarıyla canlandıran Dinçer Çekmez’in muhteşem performansıyla akıllara yer etmiştir.

6.Gaddar Kerim (Hikmet Taşdemir)


Korkusuz korkak filminde, Bombacı Mülayim’in kendisini öldürmek için parasını peşin olarak tuttuğu adam olarak bilinir.  “Benim adım Kerim, hepinizi severim!” repliğiyle uzun yıllar hafızalarda kalmıştır.

7.Dikiştutmaz Sabri (Hasan Ceylan)

Sahte Kabadayı filminde Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakterin rakiplerinden birisi olarak her ne kadar dark side’da görünse de aslında racon dışına çıkmayan ilkeli bir kabadayıdır. Muhtar ve adamları gelip “Kumpas kuralım, Baba’yı harcayalım” teklifini yapınca işine gelmesine rağmen “Benim öyle kelek davalarla işim yok” diye karşı çıkmıştır. Duruşundan taviz vermez. Serttir, cesurdur ama hiçbir şeyden çekmedi dünyada nasırından çektiği kadar…

8.Torpido Yılmaz (Yılmaz Güney)


Babasını aramaya geldiği İstanbul’da uyuşturucu kaçakçılarıyla yolu kesişen, hem onların tekerine çomak sokan, hem babasını hem de bu keşmekeş içinde yar seven fişek gibi, torpido gibi bir babayiğit.

9.Yusuf Şahin (Cüneyt Arkın)


Katiller de Ağlar filminde, Ekipler Amiri Kenan’ın ağabeyidir. Kadere bakın ki böyle bir başkomiserin ağabeyi gözü kara bir kabadayıdır.

10. Yedi Bela Recep (Necip Tekçe)


“Biz bu namı almışsak, ardımızda mezarlık dolusu ceset bıraktığımız içindir!” diye haykırarak kadın yaşlı demeden zulmeden son derece gaddar bir karakterdir Yedi Bela Recep. Ama tabiki yine kaybedenlerden olacaktır.

11. Palabıyık Raki (Fahri Aktürk)


Artık en büyük benim dedi ama Tarzan Rıfkı’ya tosladı.

12.Kara Erol / Karbonat Erol (Ünal Gürel)


Uyuşturucu ve döviz baronu, vurduğu zaman boğayı deviren, acımasız bir mafya lideridir. Ama bir gün Osman (Kemal Sunal) ve Şevket (Şevket Altuğ) ona eroin diye karbonat poşetlerini yutturunca ‘Kara Erol’ olan lakabı artık ‘Karbonat Erol’ olur.

13. “Gemi Kazanı Yürekli” Ayı Abbas (Turgut Özatay)

Hasmı bombacı mülayim için “mangal yürekli” lafını duyunca “Bende de gemi kazanı gibi yürek var lan!” diye postasını koydu ama bir limona madara oldu.

14.Urfalı Abti (Yadigar Ejder)


Namlı Kabadayı Urfalı Abti, Avanak Apti’ye toslayana kadar yer altı camiasının Hulk’uydu. Avanak’ın bedduasıyla çok kez kamyon altında kaldı ama filmin sonunda güzel kızı kapmasıyla kaybedenlerden de olmadı.

15.Deli Ferhat (Serdar Gökhan)


Kendisini hapse atan komiser’in kızına aşık olunca eskiden soyduğu bekçinin koruyucusu oldu. Kasayı soymak isteyenler artık Deli Ferhat’ı geçmek zorunda kaldılar…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir