Anasayfa / Yeşilçam Oyuncuları / Yeşilçam’ın Güzeli Lale Belkıs Kimdir?
Lale Belkıs

Yeşilçam’ın Güzeli Lale Belkıs Kimdir?

Kıymetli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Tarkan filmlerindeki güzelliği ile gözleri üstüne çeviren Lale Belkıs hakkında bilgiler sunacağız. Yeşilçam ’ın güzeli Lale Belkıs ‘ın kim olduğunu, hangi filmlerde rol aldığını istifadelerinize sunacağız.

Güzel oyuncumuz 28 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’un Eyüp ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. 12 yaşına kadar Eyüp’te hayatına devam ettikten sonra, Moda’ya taşındılar. Oyuncumuz gerçek adı Belkıs Durmaz’dır. Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Babası İsmail Durmaz, Çanakkale Savaşı’nda gazi olan bir subay idi.

1953 yılına geldiğimizde manken olarak podyumlarda o güzelliğini herkese gösterdi. İlk Milli Manken unvanına sahiptir ünlü oyuncumuz Lale Belkıs. Olgunlaşma Enstitüsü’nde bir defilede kıyafeti sergilemesi istenir. Bu kıyafet ise 2 ay boyunca bir geziyle dünyanın birçok yerinde sergilenecektir. Deneyen kişi de Lale Belkıs olunca kıyafet ile başlar dünya turuna.

Lale Belkıs
Lale Belkıs

Podyumdan Sinemaya Uzanan Bir Hayat

                Kıyafetin tanıtımı ile kendisini de aslında tanıtmış olur bütün dünyaya Lale Belkıs. Beyoğlu’nda manken oyuncumuzun rüzgârı esmektedir. İran Şahı, Kraliçe 2. Elizabeth, Prenses Süreyya gibi dünyanın önde gelen isimlerinin Türkiye’ye ziyaretleri esnasında definelere aranan ilk isim olmayı da başarmıştır Lale Belkıs. Bundan sonra film ve oyunculuk teklifleri yağmaya başlar ama ünlü oyuncumuz bütün teklifleri nazik bir şekilde geri çevirir. Daha sonra tiyatrocu Lale Oraloğlu’nun ısrarlarına karşı koyamaz ve 1960’da Pangaltı Tiyatrosu’nda sahnelenen “Evlilik Dolabı” oyununda yerini alır. Oynadığı oyun ile dikkatleri güzelliğindeki gibi üstüne çekmiştir tekrardan ünlü oyuncumuz. Daha sonra tiyatro ve sinema için özel dersler alarak kendisini geliştirir ve “Ağaçlar Ayakta Ölür”, “Kötü Tohum”, “Kadınlar I-ıh Derse” gibi tiyatro oyunlarında rollerini yerine getirir.

                Sinema hayatına geçişi ise 1966’da “Ölüm Tarlası” filmi ile olur. Sadece film ile de kalmadı ünlü oyuncu, müzik hayatına 1967 yılında başladı. Nota, şan eğitimi gibi müzik ile iç içe olan terimlerin neler olduğunu öğrendi. İstanbul’un en seçkin gece kulüplerinde sahneye de çıktı. İngilizce ve Fransızca şarkılar söyledi. Bu kadar mı peki? Tabi ki hayır. Bunların yanı sıra anılarının da içinde bulunduğu bir kitap yazdı.

OKUMALISIN  Yeşilçam'ın Bilinmeyenleri Top 10

Değerli oyuncumuz 1970 yılında 7. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kalbimin Efendisi” filmindeki rolü il En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü almıştır.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam'ın Bilinmeyenleri Top 10

Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10

Bugüne kadar farkına bile varmadığınız ”Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10” listemizde neler yok ki… Köyden İndim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir