tuncer necmioğlu

Yeşilçam’ın Güzel Yürekli Kötü Adamlarından Tuncer Necmioğlu

Merhaba Sevgili Yeşilçamailesi. Bugün sizlere sinema ve tiyatro oyuncusu, senarist ve tiyatro eleştirmeni Tuncer Necmioğlu ’ndan bahsedeceğiz.

Tuncer Necmioğlu Kimdir?

17 Aralık 1936’da Diyarbakır’da dünyaya gelen sanatçının annesi Rumelili babası Kafkas kökenlidir. Daha ilkokul beşinci sınıfta arkadaşlarıyla kurduğu Karagöz ekibiyle yaptığı gösteriler gelecekteki mesleğiyle ilgili tüyolar vermiştir. Ortaokula Konya’da başlayan Necmioğlu, babasının vefatından ötürü liseyi Diyarbakır’da okumuştur. Önce tıp fakültesini kazanır ancak ısınamadığı için ayrılıp makine mühendisliğine geçer. Okulunu bitirir ama hiçbir zaman mühendislik yapmaz.

Yeşilçam’ın Güzel Yürekli Kötü Adamlarından Tuncer Necmioğlu

Tıp fakültesinde okurken katıldığı tiyatro ekibiyle birçok oyuna çıkmıştır. İlk oyunu” Kralların Kaderi” dir. Doymak bilmez bir tiyatro izleyicisi olan Tuncer Necmioğlu, birçok oyunu tekrar tekrar izleyerek tiyatronun nasıl yapılması gerektiği konusunda kendisini geliştirdi.

Ve 1960 yılında Süreyya Duru’nun ısrarlarını kıramayarak Ateşli Kan filminde rol alarak sinemaya adım attı. 65’te “Beyaz Atlı Adam” filminde Yılmaz Güney’le tanışmasıyla sinema kariyeri ivme kazandı. Birlikte ardı ardına film çekmeye başladılar. “Hudutların Kanunu” “Umutsuzlar ve “Baba” filmlerin en bilinenleridir.

Tiyatro da devam eden Tuncer Necmioğlu, 1967yılında Müjdat Gezen, Umur Bugay ve Aydın Engin’le Halk Oyuncuları’nı kurdu. 4 yıl sonra dağılan ekibin ardından Ankara Çağdaş Sahne’nin kuruluşunda yer aldı. Ardından zaten bazı oyunlarda konuk oyuncu olarak yer aldığı Devlet Tiyatroları’na geçti.

Cüneyt Arkın, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi oyuncularla birçok filmde çalıştı. Lütfi Akad’la, Atıf Yılmaz’la ve Yusuf Kurçenli’yle başarılı filmlere imza attı. Ardından TRT’nin ilk renkli filmi “Orman”ı çekerek yönetmenliğe adım attı. Ancak çıkan bir yangında filmin negatifleri yanınca film yayınlanamadı. Televizyonun yükselişe geçtiği 90’larda dizilerde rol başlayan Tuncer Necmioğlu, özellikle Kemal Sunal’la oynadığı “Saygılar Bizden” dizisiyle anılır.

1990’da Halit Refiğ’in Karılar Koğuşu ve Yağmuru Beklerken filmleriyle 27. ve 29. Antalya Film Şenlikleri’nde 2 kez en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

94 yılında kendi isteğiyle Devlet Tiyatroları’ndan emekli oldu.
Ardından Parçalanma Ve Hoşçakal Yarın filmlerinde rol aldı.
Yeşilçam’da hayat verdiği kötü adam rolleriyle tanınan Tuncer Necmioğlu uzunca bir süre kanser tedavisi gördü. 20 Ağustos 2006’da aramızdan ayrıldı.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir