Yeşilçam’ın Güzel Oyuncusu Suzan Avcı Kimdir, Nerelidir ?

➡️Ad Soyad : Suzan Avcı

📆Doğum Tarihi : 25 Eylül 1937

🏙️Doğum Yeri : Bursa

🎫Asıl İsmi : Suzan Bizavcı

💼Meslekler : Türk sinema sanatçısı, Aktris

🕯️Yaşı : 81 Yaşında

SUZAN AVCI KİMDİR, NERELİDİR ?

Yeşilçam’ın güzel oyuncularından Suzan Avcı… Gerçek adı Suzan Bizavcı’dır. 25 Eylül 1937 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Babası Yusuf bey Kazan Tatarı, annesi Behiye Hanım ise Kırım Tatarı, olup Bursa‘ya göç etmişlerdir. Suzan Avcı henüz  6 yaşındayken 1943 senesinde babası Yusuf bey sirozdan hayatını kaybeder ve 24 yaşındaki annesi ve üç kız kardeşiyle beraber yalnız kalırlar .İlkokulu Bursa’da bitirdikten sonra İstanbul’a Samatya’ya taşındılar. Annesi Behiye hanım ile beraber tekstil fabrikasında çalışmaya başladı.1950 senesinde daha 13 yaşındayken Yıldız Dergisi‘nin düzenlemiş olduğu bir yarışmaya katılarak kazanır. Yarışmanın ödülü Metin Erksan‘ın bir filminde rol almaktır. Ancak yarışmayı kazandığı halde annesi filmde oynamasına müsaade etmez.

15 yaşına bastığında o sıralarda nişanlı olan Alp Akşiray ile tanışır. Alp, Suzan’ı tanıdıktan sonra nişanı bozar. Kısa bir süre sonra Suzan Avcı’nın yaşını mahkeme kararı ile 18 yaptırırlar ve yılbaşı günü evlenerek ve İzmir’e taşınırlar. Alp Akşiray’ın ailesi Suzanı yuva yıkan bir kadın olduğu için hiç sevmez. Ta ki torunları Mete dünyaya gelene kadar… Suzan Avcı evlenmiş çocuğu olmuş ama aklı hala İstanbul’da ve sinemada kalmıştır.Yıldız Mecmuasının bir sinema güzeli yarışması düzenlediğini duyar. Oğlunu kucakladığı gibi iki valiziyle beraber İstanbul’a annesinin yanına döner. Yıldız Mecmuasında ki Sinema güzeli yarışmasına başvurur.

Suzan Avcı Yarışmada

Bu yarışmada Leyla Sayar ve Pervin Par’ın ardından Suzan avcı üçüncü olmuştur. Ancak beklediği sinema teklifi bir türlü gelmedi. En sonunda o da soluğu Muammer Karaca Tiyatrosu’nda aldı. Ancak yazın turneye gitmesi gerekiyordu. Oğlunu bırakamayacağı için Toto Karaca’nın tiyatrosuna geçiş yaptı. Bu esnada ufak ufak sinemaya da başlamıştır. Toto Karacanın tiyatrosunda metres rolünü oynadığı bir anda siyah olan saçlarını sarı yapmışlardır. Kendisine yakışan bu rengi bir daha değiştirmez ve artık Suzan Avcı efsanesi başlamıştır…Sinema teklifleri arka arkaya gelmeye başlar….

1956 senesinde  başladığı sinema kariyerinde özellikle Yeşilçam filmlerinde kötü karakteri canlandırdı. Filmlerinde iyi kadınlar kadar önemli rollere sahip olan Avcı, Vamp kadın imajıyla bütünleşti. 1962 senesinde “Şehvet Uçurumları” filmiyle büyük etki göstermiştir. 1966 senesinde “Turist Ömer” filminde rol almıştır. Bu filmin senaristi Erdoğan Tünaş ile 1970 senesinde üçüncü evliliğini yapmıştır. Kızı Binnaz Avcı bu evlilikten dünyaya gelmiştir.

Sinema sanatçılarının 3-5 şarkı ezberleyip sahneye çıktığı dönemdir o seneler. Suzan Avcı da 10 şarkı ezberler ve Lunapark Gazinosunda sahneye çıkmaya başlar. 60’lı ve 70’li senelerde plak yapan sinemacılar kervanına Suzan Avcı da  katıldı. Bir 45’lik plak da o doldurmuştur. 1964 senesinde doldurduğu plakta; “Bana Derler Çapkın Suzan / Tabya Başında Kızlar Yanyana” şarkıları yer almıştır.

SUZAN AVCI HOLLYWOOD TEKLİFİNİ NEDEN REDDETTİ ?

Aynı yıllarda Amerikalı ünlü yönetmen ve yazar olan Elia Kazan Türkiye’ye gelmiş ve Suzan Avcı’nın esmer bir fotoğrafını görüp beğenmiştir. Hemen kendisiyle görüşmek ister. O zamanın en büyük hoteli Hilton’da buluşurlar. Elia Kazan, kendisini Hollywood’a götürmeyi teklif eder. Ama bazı şartları vardır; Amerikan İngilizcesi öğrenecek ve beş sene tiyatrosunda görev alacaktır… Suzan Avcı’nın ilk sorusu “Kaç para vereceksiniz”olur. Elia Kazan ve yanında bulunanlar kahkahayı basar. “Dünyanın neresine gitsem herkes bu teklif için bayılır. Sen bir de üstüne para mı istiyorsun” der. Suzan Avcı da kendinden son derece emin şekilde “Evet” cevabını verir. Elia Kazan “Tamam yarın bir daha görüşelim”  diyerek masadan kalkar. Suzan Avcı ise “Bana ne adamdan… Elia Kazan Mazan kimse kim. Benim para kazanmam lazım” diye söyler ve ikinci görüşmeye gitmez.

60’lı senelerde Yapımcı Hüseyin Cendere ile ikinci evliliğini yaptı ve beraber “Cen-Av” Film yapım şirketi kurdular.

Evlilikleri :

1.evliliği:1952 senesinde 16 yaşında iken Alp Akşiray ile evlendi. 1959 senesinde boşandı. Mete (d.1955) adında bir oğlu oldu.
2.evliliği: 60’lı senelerde Yapımcı Hüseyin Cendere ile evlendi.
3.evliliği: 1970 senelerde  senarist Erdoğan Tünaş ile evlendi. Kızı Binnaz Avcı (d.1971) bu evlilikten doğdu.

1962-2007 arası Suzan Avcı Filmlerinin Bazıları :

2007 – Beyaz Melek
1990 – Bir Yalnız Melek
1989 – Yılın Kadını
1987 – Mesela Muzaffer
1984 – Dağınık Yatak
1981 – Kırık Bir Aşk Hikayesi
1974 – Şiribim Şiribom
1973 – Bir Demet Menekşe
1972 – Çile
1971 – Feride
1970 – Aştan da Üstün
1969 – Tarkan
1967 – Harun Reşid’in Gözdesi
1966 – Ölüm Tarlası
1965 – Bitmeyen Korku
1962 – Şehvet Uçurumları

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir