Yeşilçam’ın En Babacan Adamı Kadir Savun Kimdir ?

YEŞİLÇAM’IN EN BABACAN ADAMI

 KADİR SAVUN

 

15 Ağustos 1926 tarihinde Erzincan‘ın İliç ilçesine bağlı Doruksaray köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Osman Savun’dur. Emniyet mensubu olan babasının tayini çıkması sebebiyle 1931 senesinde sanatçımız çok küçük yaşta iken İstanbul‘a taşındılar. Annesi Trabzonludur. Kadir Savun’un, beş erkek kardeşi vardır. Annelerinin ilk eşinden dünyaya gelmiş olan üvey ağabeyleri Ragıp’tan sonra sırayla Kadir, Faruk, Ahmet, Salih ve Saim dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini İstanbul Nişantaşı’nda bitirdi. Kabataş lisesinde okula başladı ancak okulu yarıda bıraktı.

Okulun ardından kısa bir süre bankada memur da olarak çalıştı.

Kadir Savun, kısa bir süre de  harp okulunda çalıştı. Ardından evlerine yakın olması nedeniyle “And Film”de  “set işçisi” görevinde çalışmaya başladı ve böylece sinemaya ilk adımını atmış oldu. Sinemacılığı ilk başlarda pek sevemedi. Bir süre şoförlük yaptı. Ardından yönetmen Faruk Kenç‘in yanında bir süre “yapım amirliği” görevinde bulundu. And Film’de, kast’la ilgilenerek kast işlerini de kendisi yürüttü.

Sinemaya başladığı senelerde ilk evliliğini Saffet Hanımla yaptı. Daha çocukları bile olmadan çok genç yaşta eşini kaybetti. Saffet hanımın ailesi tarafından o kadar çok sevildi ki aynı ailenin ikinci kızı olan Nermin hanımı verdiler kendisine. Bu evlilikten ise “Iraz” isminde bir kızları dünyaya geldi.  “Yılanların Öcü”  isimli filmde Aliye Rona‘nın canlandırdığı “Iraz ana” karakterinden etkilenerek kızına “Aliye Iraz” ismini vermiştir.

Sinema Hayatına Girişi

Kadir Savun‘un sinemada ilk rol aldığı film 1949 senesi yapımı “Üvey Baba” filmiydi. Bu filmde Jandarma Ast. Subay rolünü canlandırdı. Daha sonraki senelerde pek çok filmden de tanıyacağımız Kadir Savun’un çok başarılı bir sinema hayatı oldu. Yaklaşık 400 sinema filminde görev aldı. Yeşilçam’ın en önde gelen karakter oyuncularından birisi oldu. Sert görünüşünün altındaki yumuşak kalbiyle hep iyi ve babacan rollerde seyirci karşısına geçti.

1960’lı senelerde Suphi Kaner ile beraber Azim Film’i kurdular. Burada kısa bir süre yapımcılık yaptı.

Kadir Savun’un 1960 ile 1974 seneleri arasında rol almış oldu filmlerin sadece bir kaçı şunlardır: Kızılırmak-Karakoyun, Yumurcak serisi, Güler misin Ağlar mısın, Deli Yusuf, Görünmeyen Düşman, Bodrum Hakimi, Kader Bağlayınca, Vatandaş Rıza,  Zübük, Arkadaşım, Güneş Doğarken, Fahriye Abla, Arabesk, Senede Bir Gün, Varyemez, Dila Hanım ve İmparator.

Özellikle 1971 senesinde yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad‘ın yaptığı ve başrolünde Orhan Gencebay‘ın oynadığı “Bir Teselli Ver” isimli filmde demirci ustası rolünde seyircilerin hafızasına kazınmıştır.

Bir çok filmde başarıyla rol almış olan usta oyuncu;  şefkatli esnafı, merhametli imamı, güçlü kudretli koğuş ağasını, sözü geçen mafya liderini, çiftliğin güvenilir kahyasını, pansiyon işletmecisini, inzivaya çekilmiş balıkçıyı, yürümekte güçlük çeken ve oldukça hasta gözüken mafya mensubu gibi karakterleri başarıyla canlandırmıştır.

1980’li yılların sonuna doğru, “Güneşin Battığı Yer”  ve “Denizin Kanı”, gibi TV dizilerinde de rol almıştır.

Usta oyuncu Kadir Savun, 10 Ekim 1995 tarihinde İstanbul‘da 69 yaşında akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir