Anasayfa / Yeşilçam Oyuncuları / Yeşilçam’ın Değerli Oyuncusu Can Kolukısa Kimdir?
Can Kolukısa
Can Kolukısa

Yeşilçam’ın Değerli Oyuncusu Can Kolukısa Kimdir?

Çok değerli Yeşilçamailesi, sizlere bu yazımızda yardımcı oyuncu Can Kolukısa ’dan bahsedeceğiz. Dizi ve sinema sektöründe yine aranan yardımcı oyuncu olması hasebiyle kıymetli oyuncumuz hakkında bir yazı da biz yazmak istedik. Bütün Yeşilçam oyuncularını inşallah sitemizde sergilemiş olacağız. Sizlere desteklerinizden dolayı ayrıca teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Kıymetli oyuncumuz 14 Mayıs 1934 günü tarihinde Eskişehir’de dünyaya gözlerini açmıştır. Daha sonraları İstanbul’a yerleşmiş ve Aksaray semtinde büyümüştür. İstanbul Işık Lisesini bitiren ünlü oyuncumuz 1953 yılına geldiğinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi okumaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi’nde sosyal aktiviteler içinde Gençlik Tiyatrosu’nda tiyatroya başladı. Aslında beyaz perdeye başlamış oldu attığı bu ilk adım ile birlikte. Can Kolukısa 1954-1955 sezonunda Almanya Erlangen Üniversitesi Tiyatro Festivali’ne katıldı. Burada “Yarın Başka Olacaktır” isimli oyunu sergilediklerinde nerden bilebilirdi ki üçüncülük alacaklarını. Ertesi yıl tekrar davet edildiler. Bu sefer daha profesyonel olarak katıldılar. Necati Cumalı’nın Boş Beşik adlı eseriyle sahnenin tozunu aldılar ve birincilik geldi.

Can Kolukısa
Can Kolukısa

Eğitime Ara Vermedi Can Kolukısa

                Her defasında gençlerimiz için iyi dileklerimizi sunuyoruz, gençler bu ülkenin geleceğidir diyoruz. Onun için eğitimlerini en iyi şekilde almalarını en samimi şekilde istiyoruz. Eğitim her şeyden önce gelir. Can Kolukısa da eğitimini Paris’te devam ettirdi. Bıkmadı, bırakmadı, üstüne gitti ve istediğini de aldı değerli oyuncumuz. 1964 – 1966 yılları arasında Paris Sorbonne Tiyatro Enstitüsü’nde tiyatro öğrenimi gördü. 1966-1968 yılları arasında ise Unesco/Paris Tiyatro Üniversitesi’nde profesyonel oyunculuk kurslarına katıldı. Paris’ten döndükten sonra tiyatro sahnelerinde boy göstermeye devam etti. Dönemin en iyi tiyatro oyuncularından olan, Mücap Ofluoğlu, Cahit Irgat ve Altan Karıntdaş gibi isimlerle çalıştı. Küçük Sahne’de ise Haldun Dormen ile çalışma fırsatı yakaladı.

OKUMALISIN  Hababam Sınıfı’nın Bacaksız Lakaplı Oyuncusu Tuncay Akça Kimdir?

                1976 yılına geldiğinde Zeki Ökten’in yaptığı Kapıcılar Kralıfilminde Kemal Sunal ile birlikte oynadı. 1985 yılında da “Züğürt Ağa” filminde Şener Şen’e eşlik etti. 1991-1992 yıllarında Gaziantep Şehir Tiyatrosu’nda sanat yönetmenliği de yapmıştır ünlü oyuncumuz. Can Kolukısa’nın katıldığı projelerini ve aldığı ödüllerinin bazılarını sizlere sunalım.

Can Kolukısa
Can Kolukısa

                Ödülleri

1985 Basın Eleştirmenleri, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Züğürt Ağa

1995 8. Ankara Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu – Düş, Gerçek, Bir de Sinema

1997 Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu – Ev Ona Yakıştı

 

Film ve Diziler

                1976 Kapıcılar Kralı – Fehmi – Sinema Filmi

1985 Züğürt Ağa – Kâhya – Sinema Filmi

1983 Kuruntu Ailesi – Satıcı Cezmi – Tv Dizisi

1992 Hadi Gel Bar – Tv Dizisi

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Değerli Sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı!

Değerli Yeşilçamailesi, Değerli sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz..Hem oyunculuk hem sunuculuk kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir