Yeşilçam’dan Günümüze Uyarlanan Filmler

Yeşilçam’dan Günümüze Uyarlanan Filmler

Yeşilçam’dan günümüze uyarlanan filmler, seyirci tarafından tam not almış yapıtlardır. Yayınlandığı dönemde, pek çok seyirci kendisine bağlayan bu filmler bu denli beğenilmesi sebebiyle zaman içerisinde tekrar tekrar yayınlanmıştır. Film sektörünün yenilenmesiyle birlikte yeniden ele alınan bu filmler, seyirciye pek çok konuyu objektif bir dil ile ele almıştır. İşte Uyarlanan Filmler…

Aşkı Memnu

Yeşilçam’dan günümüze uyarlanan filmleri arasında öne çıkan ve göze çarpan birçok film vardır. Aşkı Memnu bu filmler arasında gelir. Filmde yasak bir aşkın duygusal bir gerçeklik etrafında işlenmesi özellikle sergilenen bir olguyla ön plana çıkar. Üstelik Adnan’ın yaşlı ve Bihter’in genç olması çarpık bir yaş farkını da ortaya koymaktadır. Üstelik filmde arzuya yenik düşmek ve hırsın kurbanı olmak gibi genel olgular da beraberinde izleyiciye verilmektedir. Bir kadının gerçekte istediğini alamaması ve bunun sonucunda canına kıyması ise dramatik bir gerçekliği yansıtmaktadır. Bu toplum içindeki çarpık ilişkinin kötü sonuçlarını ortaya koymaktadır.

yaprak dökümü

Yaprak Dökümü

Yeşilçam’dan günümüze uyarlanan filmleri arasında örnek olarak yaprak dökümü bulunmaktadır. Ve daha birçok başarılı film vardır. Her biri özellikle senaryosu ile ilgi çektiği için diziye uyarlanarak ön plana çıkar. Yaprak Dökümü özellikle verdiği duygusallık ile ön plana çıkar. Burada küçük bir yerden başka büyük bir şehre göç eden bir ailenin daha sonra yaşadığı acıklı bir hikaye vardır. Üstelik dizide baba karakterinde olan Ali Rıza‘nın ailesini toparlayamaması ile çocuklarının yaşadıkları acıklı hayata yer verilmiştir. Bunun sonucunda ise dramatik bir son ortaya çıkar. Bir ailenin dağılışının anlatıldığı film seyirciyi derinden etkilemiştir.

Acı Hayat

Yeşilçam’ın günümüze uyarlanan filmleri arasında yer alan Acı Hayat her iki dönemde de büyük ses getiren bir yapıt olmuştur. İstanbul’da yaşayan varoş iki ailenin çocuklarının birbirine olan aşkının anlatıldığı bu filmde, fakirlik ve aşk kavramlarına ağırlık verilmiştir. Yoksulluğun kabus gibi olduğu bu dönemde, lüks bir yaşantının içerisine düşen genç kızın savruluşuna yer verilmektedir. Manikürcü bir kızın kendine ait olmayan bir dünyada yaşaması ve hayatının cehenneme çevrilmesi anlatılmaktadır. Aşkı, gururu, kini ve öfkeyi anlatan bu film, doğru kararlar verilmediği noktada olabileceklerin emsali niteliğindedir.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir