Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin kendilerinden, hayatlarından bir parça bulmalarına olanak tanır. Yurtdışı ile olan tek bağlantısı ise Kezban Paris’te gibi filmlerde olan yolculuklar değildir. Hepsini Türk zannetmemize karşın Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular da bulunmaktadır. Bu yazımızda size öne çıkan yabancı Yeşilçam oyuncularının isimleri derledik.

Eva Bender

1944 İsveç doğumlu olan oyuncunun o zamanlardaki adı Eva Abrahamson’dur. 1966 yılında Türkiye’ye gelmeden önce ülkesinde spor öğretmenliği yapmakta olan Eva, güzel fiziği, sarı saçları ve mavi gözleri ile fazlasıyla dikkat çekmekteydi. Türkiye’ye geldiğinde striptiz kulüplerinde çalışan oyuncu, Halit Refiğ tarafından fark edilerek ilk rol teklifini almıştır. Küçük bir rol alıp çok da hevesli olmamasına karşın kendini beyaz perdede görünce fikrini değiştirmiş ve oyunculuğa devam etme kararı almıştır.

İlerleyen süreçte Halit Refiğ ile birbirlerine âşık olup evlenmişler ve Eva’nın soyadı Refiğ olarak değişmiştir. İlerleyen yıllarda eden yıllarda ise Eva Bender soyadını kullanmaya başlamış ve bunun sebebi olarak Türklerin İsveçlerle ilişki kurmasına tanıklık etmiş şehrin adının Bender olması nedeniyle böyle bir karar verdiklerini söylemişlerdir. Tarkan filmleri ile bilinen oyuncu girdiği bunalım sonrası ise sinema sektöründen uzaklaşmış ve İsveç’e geri dönerek gözlerden uzak bir hayat yaşamayı tercih etmiştir.

Robert Wildmark

Asıl ismi Alberto Dell’acqua olan oyuncu 1937 İtalya doğumludur. Asıl mesleği dublörlük olan Robet Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular arasındadır. Oynadığı en bilinen filmlerin başında ise Cüneyt Arkın ve Gülşen Bubikoğlu ile “Üç Kağıtçılar (1976)” gelmektedir. Bu filmde canlandırdığı “Piç Rıza” rolü ile ünlenmiştir. Ayrıca 1977’da “Babanın Evlatları” filminde Tarık Akan ile rol almıştır. Sanatçının kardeşleri de oyunculuk yapmakta olup, kendisi artık İtalya’da yaşantısını sürdürmektedir.

Beyk İmanverdi

Tam adı Rıza Beyk İmanverdi olan Azeri asıllı olup, 1936 yılında İtan’ın Tahran şehrinde doğmuştur. Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular arasında bulunup toplamda 6 Yeşilçam filmde yer almıştır. 1976 ve 1977 yılları arasında çekilen bu filmler “Kader Bağlayınca”, “Şeref Sözü”, “Silah Arkadaşları”, “Küçük Ev”, “Babanın Evlatları” ve “Şeref Sözü” dür. Bu sürecin öncesinde ve sonrasında hem İran’da hem de İtalya’da pek çok filmlerde yer almış ve 2003’te hayata veda etmiştir.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam Oyuncularının Gerçek Meslekleri

Yeşilçam Oyuncularının Gerçek Meslekleri

Uzun seneler boyunca hayatımızın bir parçası olan Yeşilçam oyuncuları hepimizin hayatına dokunmuş kişiler olmaktadır. Onlar …

Bir yorum

  1. E, hani Cihangir Gaffari?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir