Beyza Başar
Beyza Başar

YEŞİLÇAM’A KÜSEN BEYZA BAŞAR KİMDİR?

Kıymetli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Yeşilçam’ın sahte olduğunu düşünerek küsen ünlü oyuncu Beyza Başar ’dan bahsedeceğiz. Oyunculuk ve şarkıcılık yapan ama bundan pişman olan bir ünlüdür kendisi.

                Güzel oyuncumuz Beyza Başar 16 Mayıs 1953 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Asıl adı Süheyla Şahver Paksoy’dur. Güzelliği ile daha küçük yaşlarında herkesin ağzını açık bıraktı.

BEYZA BAŞAR
BEYZA BAŞAR

 

Güzellik Abidesi Beyza Başar

                Bir ünlüde güzellik olurda, güzellik yarışmasına katılıp dereceye girmemek hiç olur mu? Eh Beyza Başar yani Süheyla Şahver Paksoy’da 1971 senesinde katıldığı Sinema Güzeli Yarışması’nda üçüncü seçilmiştir. Bununla birlikte şöhret basamaklarına adım atmış, Yeşilçam’ın yönetmenlerine adeta göz kırpmıştır. Turgut Dermirağ’ın yönettiği “Üç Kızgın Cengâver” filmi ile sinemaya adımını atmıştır Beyza Başar. Filmin başrollerini ise üçüncü olduğu Sinema Güzeli Yarışması’nı birincilikle bitiren Sevda Karaca ile birlikte oynamıştır. Ama Sevda Karaca başroldedir. Buda güzellik yarışmasının birinciliğine yakışan bir durum olsa gerek. Bu filmde güzellerimiz bir padişahın üç kızından ikisini canlandırmaktadırlar.

                Güzel oyuncumuz on beş filmde oyunculuğunu icra etti. 1975 senesine geldiğimizde ise o dönemde patlayan erotik filmler furyası nedeni ile sinemayı bırakma kararı alan ünlü oyuncumuz bir daha geri dönmemek üzere sinemaya veda etti. Sahnelerin tozunu artık gazinolarda almaya başlayan oyuncumuz, “Sev Sev” adlı bir otuzüçlük plak dahi çıkarmıştır. Bu plağın diğer yüzünde yer alan şarkının adı ise “Senin Yolunda” dır. Günümüzde hobi olarak resim ve müzik çalışmaları ile hayatına devam etmektedir. Aradan geçen yıllara inat hala güzel, hala genç. . . Ünlü oyuncumuza bu vesile ile sağlık, sıhhat ve afiyet diliyoruz. Değerli oyuncumuzun filmografisini istifadelerinize sunuyoruz.

Beyza Başar
Beyza Başar

Filmleri

                Üç Kızgın Cengâver – Gülperi – 1971 Yapımı

Kara Batur – 1972 Yapımı

Üç Balıkçı Kız – Yıldız – 1973 Yapımı

Oh Olsun – Canan – 1973 Yapımı

Kurt Yemini – Fatma – 1973 Yapımı

Kara Sevda – Ayşe – 1973 Yapımı

Cehennem – Seda – 1973 Yapımı

Anneler Günü – Beyza – 1973 Yapımı

Oturak – Nuran – 1974 Yapımı

Macera Yolu – Hülya – 1974 Yapımı

Killing Kolsuz Kahramana Karşı – 1974 Yapımı

Damgalı Adam – Pavyonda ki Şarkıcı – 1974 Yapımı

Afili Delikanlı – 1976 Yapımı

Ceza – Alevin Arkadaşı – 1974 Yapımı

Beklenmeyen Adam – Ayla – 1973 Yapımı

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir