zeynep aksu
zeynep aksu

Yeşilçam Oyuncusu Zeynep Aksu Kimdir? İşte Filmleri

Merhaba Yeşilçamailesi, bu yazımızda Zeynep Aksu filmleriZeynep Aksu kimdir,  gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gerçek ismi Füsun Demiroğlu olan sinemamızın değerli oyuncusu Zeynep Aksu, 1 Kasım 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası ünlü iş adamı Cudi Demiroğlu, annesi ise Nesrin Subaşı’dır. Annesi ve babasının evliliği Zeynep henüz beş yaşındayken son buldu ve çift ayrıldı.Sonraki süreçte babası ile beraber yaşadı. İlk öğrenim hayatını yatılı okulda tamamlayan Zeynep Aksu lise öğrenimini Işık Lisesi’nde sürdürdü.Babası kendisine verdiği İsviçre’de okutmak sözünü tutmadı ve Zeynep’i yurtdışı eğitimine göndermedi.

 

Kızı Zeynep bu duruma öfkelenmişti ve babasını kızdırmak için 1966 senesinde Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği güzellik yarışmasına katıldı. Aksu, yarışmada “sinema güzeli” seçildi ve film teklifleri almaya başladı böylece sinema hayatına giriş yaptı. Sinema dünyasına adım atan sanatçı bu süreçten sonra Zeynep Aksu ismini kullandı. 1967 senesinde başladığı sinema oyunculuğunu yaklaşık 6 sene sürdürdü ve yeşilçam tarihinde yaklaşık 40 filmde rol canlandırdı. Kimler yoktu ki bu filmlerde rol alan… Dönemin değerli oyuncuları Fikret Hakan, Cüneyt Arkın, Sadri Alışık, Eşref Kolçak ve Ayhan Işık gibi isimlerle birlikte rol aldı. Oyunculuktan uzun bir süre ayrı kalan sanatçımız 2003 senesinde “Baba” isimli TV dizisinde yer aldı.

Babası İçin Sinemadan Vazgeçti!

Yapımı 1967 senesinde tamamlanan, yönetmenliğini Türker İnanoğlu’nun üstlendiği “Namus Borcu” isimli filmde rol alarak sinema yaşamına başladı.1967 senesinde babasından habersiz katıldığı yarışma yüzünden babası ile sorunlar yaşadı. Babasından habersiz yarışmaya katılması baba-kız arasının açılmasına sebep oldu. Dönemin en parlak oyuncularından biri olduğu ve ödüllere boğulduğu bir zamanda babasının eve geri dön çağrısını tereddütsüz kabul etti. Sinema dünyasından ayrılan sanatçı babası ile birlikte yaşamaya devam etti. Babası ile beraber tekneyle kıyıdan uzaklaştıkları bir gün, resimlerini ve ödüllerini kısacası sinema ile ilgili herşeyini Marmara Denizine attı. Bir süre daha babasıyla beraber yaşayan Aksu daha sonra bir yuva kurdu ve evlendi. Macon ailesine gelin olan Zeynep Aksu’nun evliliği iki sene kadar sürdü. Daha sonra ikinci evliliğini yapan sanatçının bu evliliğinden bir de oğlu oldu. Yaklaşık on dört sene süren bu evliliği de boşanmayla noktalandı.

Aldığı Ödüller:
1971 senesinde Üvey Ana isimli filmdeki başarılı rolü ile 9.Antalya Film Şenliği’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.
2013 senesinde ise Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülüne layık görüldü.

Rol Aldığı Filmler ve Diziler
Namus Borcu (1967)
Alpaslan’ın Fedaisi Alpago (1967)
Devlerin İntikamı (1967)
İdam Günü (1967)
Acı Yıllar (1968)
Affet Beni Allahım (1968)
Çatallı Köy
Son Hatıra
Mafia Ölüm Saçıyor
Kızgın Adam
Derebeyi
Bin Yıllık Yol
Agora Meyhanesi
Şen Ola Düğün Şen Ola (1969)
İffet
Vatan Borcu
Tel Örgü
Sabır Taşı
Korkunç Takip
Kahraman Delikanlı
Damga
Büyük Öç
Ana Mezarı
Öleceksek Ölelim (1970)
Yaban Gülü
Kördüğüm
Kara Dutum
Afacan
Acımak
Üvey Ana (1971)
Newyorklu Kız
Gençliğin Rüyası
Ayşegül
Ah Bir Zengin Olsam
Paprika Gaddarın Aşkı (1972)
Gümüş Gerdanlık
Afacan Harika Çocuk
İki Süngü Arasında (1973)
Yeşilçam Denizi (2003)(TV Programı)
Baba (TV Dizisi)(2003)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir