Yeşilçam Hakkında İlginç Bilgiler (1)

Yeşilçam Hakkında İlginç Bilgiler

Geçmişin en güzel yansıması olarak hayatımızda var olan Yeşilçam hakkında ilginç bilgiler bulunmaktadır. Yeşilçam sineması, 1950 yıllarından 1980’li yıllara kadar varlığını korumuş bir dönemdir. Peki televizyonlarımızın vazgeçilmezi olan Yeşilçam hakkında neler biliyoruz? Ya da neler bilmiyoruz? Örneğin Hababam Sınıfı filminde Savaş gazisi bir öğretmenini canlandıran Sıtkı Akçatepe, gerçek hayatında da gaziydi ve Halit Akçatepe’nin öz babasıydı. Yeşilçam’da bu bilgiden ziyade son derece şaşırtıcı ve ilginç gelecek çok fazla bilgi yer almaktadır.

Yeşilçam Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Yeşilçam hem güldüren, hem de düşündüren bir yandan da ağlatan önemli bir dönemdir. Bu kısacık zamana çok değerli filmler, sayısız sanatçı ve ölümsüz anlar sığdırılmıştır. Yeşilçam hakkında ilginç bilgiler arasında ise;

  • 1985 yapımı Gurbetçi Şaban filmindeki Kemal Sunal‘a adres tarifi eden ve süt kuyruğunda bekleyen kişi teknik direktör Yılmaz Vural’dı. O zamanlar henüz tanınmayan Vural zaman içerisinde büyük bir kimliğe sahip olabilmiştir.
  • Yönetmenliğini ve senaristliğini Aydın Arakon’un yaptığı 1949 yılında yapılmış ÇIĞLIK” filmi sinemamızın ilk korku filmini oluşturmaktadır.
  • Atla Gel Şaban filminde ‘şiki şiki Baba’ kasetini arayan Kâzım’ın adamı, 4 farklı kasetçiye gitmiş gibi görünse de aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Her defasında da aynı kasetçiye girmiş olup, kasetçiye girdiğinde iki defa sağdaki ve 2 defa soldaki tezgahtara sorarak 4 farklı kasetçiye girdiği algısını oluşturmuştur.
  • Kibar Feyzo filminde ağanın “Ula şurada 141-142 başsınız” sörastgele söylenmiş bir söz değildir. Türk Ceza kanununun 141 ve 142. maddelerine ince bir gönderme yapılmıştır.

Yeşilçam’ın Değerli Sanatçıları Hakkında İlginç Bilgiler

Yeşilçam’ın değerli üstatları olarak değerlendirilen, sanatçılar hakkında ise derinlerde bir yerde bilinmeyen pek çok konunun yer aldığı bilinmektedir. Yeşilçam hakkında ilginç bilgiler arasında sayabileceğimiz aktristlerin yaşamı ise ;

  • 1919 yılında Ahmet Fehim’in yönetmenliğini yaptığı “Binnaz” filmi, afişi basılarak yurtdışına satılan ilk Türk filmidir.  Ayrıca dram türündeki filmin uzunluğu 45 dakikadır.
  • Şener Şen 1964 ile 1966 yılları arasında Muş’ta öğretmenlik yapmıştır.
  • Yeşilçam filmlerinde afişlerdeki isim düzeni yüzünden sanatçılatın araları bir hayli bozulmuştu. Tarık Akan, Hababam Sınıfı filmi ile ilk defa bu kuralı bozmuş olup,  starlara güzel bir örnek olmuştur. Tarık Akan büyük bir jestle Münir Özkul’un adını kendi adından önce yazarak çok güzel bir davranış sergilemiştir.
  • Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde Hayta İsmail (Ahmet Arıman) o sene gerçek hayatında askerliğini yapıyordu ve seti ziyarete geldiğinde senaryoda olmadığı halde bu sahnede rol almıştır.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir