Yaşayan Efsane Malkoçoğlu – Cüneyt Arkın

Genelde yapılan paylaşımlar rahmetli olan ünlü sanatkârlarımız, aktörlerimiz, yazarlarımız, yönetmenlerimiz oluyor. Bu sefer öyle olmayacak yaşayan bir efsaneyi sizin istifadenize sunacağız. Son dönemde rahatsızlık geçirse de yaşlanmış görünse de aslında hala yüreğinin bir köşesinde Malkoçoğlu yatar biliriz ve kendisine sağlık, sıhhat, esenlikler dileriz.

Tarihe adını altın harflerle yazdıran ünlü aktör Cüneyt Arkın ( Fahrettin Cüreklibatır ) 8 Eylül 1937 Odunpazarı, Eskişehir’de dünyaya geldi. Sinemada canlandırdığı “Malkoçoğlu” öyle bir yer etti ki ünlü aktöre lakap olarak atfedildi. Ayrıca Cüneyt Arkın at binmede ve karatede de ustadır. Bu ustalığını oynadığı filmlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Ünlü aktör sadece kavga, bam güm adamı değildi elbette. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden de başarılı bir şekilde mezun oldu. Adana ve civarında doktorluk yaptığı bilinir ünlü oyuncunun. 1963 yılında Artist dergisinin düzenlediği yarışmada birinci oldu ve yine aynı yıl Halit Refiğ’in teklifi ile sinema oyunculuğuna başladı.

Ödülü Reddetti

1972 de düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nde jürinin oylaması sonucu Yılmaz Güney’i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmese de daha sonra siyasi konuların işin içine girmesi neticesinde Yaralı Kurt filmindeki göz doldurucu performansı ile Cüneyt Arkın en iyi erkek oyuncu seçildi. Bu kararın doğru olmadığını savunan “Malkoçoğlu” tepki içinde kendisine yakışır şekilde ödülü reddetti. Tarık Akan ile de buna benzer ama sonu böyle bitmeyecek olan bir anısı vardı elbette Cüneyt Arkın’ın. Tarık Akan “Maden” filmini çekmek istiyordu ama maddi durum buna engel oluyordu. Malkoçoğlu yine sahne aldı ve Arkın’ın imdadına yetişti. Birlikte çektiler filmi ve ortaya Maden filmi çıkmış oldu. 1978’de çektikleri bu film Tarık Akan’a Altın Portakal’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ nü getirdi. Yeşilçam böyleydi işte, herkes birbirine yardım eder, bir karşılık beklemezdi. Cüneyt Arkın ödül almadı mı peki? Almaz olur mu Yeşilçam’ın özel jönü? 1969’da “İnsanlar Yaşadıkça”, 1976’da da “Mağlup Edilemeyenler” filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Yazımızın sonunda Malkoçoğlu’na sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir