Anasayfa / Yeşilçam Haberleri / Unutulmaz Ferdi Tayfur Şarkıları

Unutulmaz Ferdi Tayfur Şarkıları

Değerli Yeşilçamailesi, sizlere güzel makaleler, samimi yazılar yazmaya çalışıyoruz. Müslüm Gürses, Orhan Gencebay yazılarımızı mutlaka okumuşsunuzdur. Şimdi bu ikili Ferdi Tayfur’suz olur mu? Tabi ki olmaz dedik ve bu yazımızda ses sanatçısı Ferdi Tayfur’dan bahsettik. Unutulmaz Ferdi Tayfur Şarkıları başlıklı yazımızı okuyup güzel vakit geçirmenizi, Ferdi Tayfur hakkında az biraz da olsa bilgi sahibi olmanızı istedik. 

 

ferdi-tayfur-şarkıları
ferdi-tayfur-şarkıları

    Adanalı Ferdi Tayfur

    1945 yılında Adana da dünyaya geldi. İsmi sahnelerden geliyordu Ferdi Tayfur’un. Babasının çok sevdiği ünlü tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur’un ismini vermiştir. Babasının hayranlığı en küçük oğluna bu ismi vermeye zorlamıştır. Babası Ferdi Tayfur’un iyi bir şekilde eğitimini tamamlamasını istiyordu. Fakat, babasının öldürülmesi, ünlü şarkıcının okul hayatının yarıda kalmasına neden oldu. Okulu yarıda kesilen ünlü sanatçı, çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkı sağlamak için neyi var neyi yok ortaya koymuş birisidir. Arabesk ile ses getiren sanatçıların hayatlarının ne kadar zorlu olduğunun farkındayız. Pes etmeden, yılmadan yoluna devam etmek başarıyı kesinlikle getirecektir. 

 

ferdi-tayfur-sözleri
ferdi-tayfur-sözleri

   Olmadı Bir Daha 

    Dedik ya bıkmak yok. Daha on altı yaşındaki Ferdi Tayfur şarkıcı olmak için Adana’dan yola çıkar ve soluğu İstanbul’da alır. İstanbul bu ünlü şarkıcıyı da ünlü yapar mı? O yıllarda çocuk şarkıcılara rağbet olmadığından olsa gerek kendisini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, yine Adana’ya döner ve çiftçiliğe devam eder. 1968 de tekrar gider o İstanbul’a ve Seda Plak ile iki plaklık anlaşma yapar. Fakat yaptığı iki plakta tutmaz. Yine hüzünlü bir şekilde Adana’ya döner ve çiftlik işleri ile meşgul olur. Aradan seneler geçer 1973 senesine gelindiğinde Görsev Plak için yaptığı “Kır Çiçekleri” adlı 45’lik ses getirir. Bundan sonra önü açılacaktır ünlü sanatçının. 1974 yılında çıkardığı “Bana Gerçekleri Söyle” adlı 45’lik ile birlikte adını iyice piyasaya duyurur. 1975’e geldiğimizde ise başka bir plak şirketi olan Elenor Plak’a geçiş yapar. Burada yaptığı şarkılar ile şöhret basamaklarını 3’er 5’er tırmanmaya başlamış olan Ferdi Tayfur, artık vazgeçilmezlerin yanında yerini alır. 

    Ünlü sanatçı 50 kaset çıkarmış ve 34’ün üzerinde filmde rol almıştır. 9 kez Altın Plak Ödülü de alan Ferdi Tayfur 1982 senesinde kendi adını da taşıyan Ferdifon Plakçılık şirketini kurdu. Ünlü sanatçı sadece şarkı değil, kitapları, tv-şov, reklam filmlerinde de ön sıralara oynamıştır.

Sizler için Hazırladığımız Ferdi Tayfur Videomuzu İzlemeyi unutmayınız…

OKUMALISIN  Yavuz Selekman Kimdir? Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam'ın Bilinmeyenleri Top 10

Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10

Bugüne kadar farkına bile varmadığınız ”Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10” listemizde neler yok ki… Köyden İndim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir