Füsun Demirel

Ünlü Oyuncu Füsun Demirel Kimdir?

Değerli Yeşilçamailesi takipçileri, bu yazımızda sizlere aldığı ödülleri hiç de azımsanmayacak olan bir ünlü oyuncumuzdan bahsedeceğiz. Oyuncumuzu “Züğürt Ağa” filmi ile tanımışsınızdır eminiz. Füsun Demirel hakkında sizlere bilgiler sunacağız.

                Kıymetli oyuncumuz 20 Ağustos 1958 senesinde Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Liseyi İzmir’de okudu. Gençlik yıllarını ise İstanbul’da geçirdi. Devlet Konservatuarı’na girmek için sınavlara katıldı ancak Ayten ve Cüneyt Gökçer’in de bulunduğu jüriden onay alamadı. Bunun üzerine ailesi Füsun Demirel’i İtalya’ya göndermek kararı aldı. 1976 yılında İtalya’da Perugia Dil Üniversitesi’nden mezun olan ünlü oyuncumuz, ardından 1980 yılında Roma Dramatik Sanatlar Akademisi tiyatro bölümünden mezun oldu. Her zaman dile getirdiğimiz konunun inşallah farkındasınızdır. Eğitim eğitim eğitim diyoruz. Tepeden inmeler her zaman yarı yolda kalmak zorundadırlar. Kamu spotumuzun arkasından değerli oyuncumuza odaklanalım.

                Tiyatroya İtalya’da Nobel ödüllü İtalyan tiyatro yazarı Dario Fo’ya asistanlık yaparak başlamıştır. Sinema hayatına geçişi ise 1984 yılında yapımı olan, Hale Soygazi, Kadir İnanır, Macit Koper, Meral Çetinkaya’nın oynadığı, yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz’ın bulunduğu “Bir Yudum Sevgi” isimli sinema filmi ile olmuştur.

Füsun Demirel
Füsun Demirel

Ödüllerin Kadını Füsun Demirel

                Kıymetli sanatçımız birçok projenin içinde yer aldı. Bununla birlikte tabi ki birçok ödülün de sahibi oldu. Azimle çalıştı, çabaladı, karşılığını aldı ünlü oyuncu. Sadece tiyatro ve sinema yoktu hayatında, Avrupa da aldığı eğitimler neticesinde yabancı dili de gelişmiş oldu. İtalyanca, İngilizce, Almancayı o kadar iyi biliyordu ki çeviriler de yapmıştır. Üstadı Dario Fo’nun ve Franca Rame’nin 27 oyununu Türkçeye çevirmiştir. Değerli oyuncumuzun ödüllerini ve içinde bulunduğu birkaç projeyi istifadelerinize sunuyoruz.

Füsun Demirel
Füsun Demirel

Ödülleri

1986 – Altın Portakal Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Züğürt Ağa

1992 – Adana Altın Koza Film Festivali – En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Camdan Kalp ve Berdel

1994 – Ankara Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Ay Vakti

2001 – Ankara Sanat Kurumu Çevirmen Ödülü

2001 – Altın Portakal Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Büyük Adam Küçük Aşk

 

Film ve Dizileri

2019 – Görülmüştür – Anne – Sinema Filmi

2019 – Geçmiş Olsun – Sinema Filmi

2018 – Eski Köye Yeni Adet – Gülizar – Sinema Filmi

2006 – Kızlar Yurdu – Gönül – TV Dizisi

2002 – Aşk Meydan Savaşı – Sevgi – TV Dizisi

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir