Ülkü Özen Kimdir? Ülkü Özen Hayatı

Ülkü Özen Kimdir? Ülkü Özen Hayatı

17 Şubat 1951 yılında İstanbul´da doğan Ülkü Özen sevilen bir sanatçıdır. Doğumundan sonra bir süre ortaokula devam eden ve sonrasında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunları Bölümü´ne girerek oyunculuğa adım atan Ülkü Özen, oyunculuk eğitimlerini Ferih Egemen´den almaya başlamıştır. Sonralarda Nejat Uygur Tiyatrosu´na geçerek oyunculuğa burada devam eden Ülkü Özen 1968 yılında gerçekleştirilen Ses dergisinin kapak yıldızı yarışmasında ikincisi olmuştur.

Oyunculuğunun en ses getiren adımını Eşkıya Kanı filminde oynayarak atan Özen, bu filmdeki rolü ile Yeşilçam´ın değerli oyuncuları arasına adını yazmıştır. Bu film sonrasında 6 filmde daha ikinci derecede rol alan Ülkü özen yedinci filminde baş rol olarak izleyicilerin karşısına çıkmıştır. 1969 yılında ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlayan Ülkü Özen, sinema oyunculuğunun dışında sahnelerde yer alarak şarkı da söylemiştir. Bir zaman Yıldırım Gencer ile nişanlı kalan başarılı oyuncu 24 Nisan 1997 tarihinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş ve Karacaahmet Mezarlığı´na defnedilmiştir.

Ülkü Özen´in Yer Aldığı Yapımlar

Ülkü Özen Yeşilçam’a ilk olarak Kan Su Gibi Akacak filmi ile adım atabilmiştir. Başarılı bir yan rol sanatçısı olan Özen, altıncı kez rol aldığı filmde başrol kadar önemli bir karakteri oynamıştır. Sonrasında ise kariyerinde giderek yükselmeyi başarabilmiştir. Özen’in rol oynadığı filmler arasında;

Üç Kağıtçı (Nuriye) (1981)
Unutulmayanlar (Filiz) (1981)
Takip (Nazo Gelin) (1981)
Gerzek Şaban (Lale) (1980)
Ah Bu Sevda (1977)
Aptal Şampiyon (Lu) (1975)
Adamını Bul (Benan) (1975)
Ölüm Tarlası (1974)
Kahramanlar (Fikret’in eşi) (1974)
İffet Sokağı (1972)
Ölür Müsün Öldürür Müsün (1972)
Fırtına Kemal (Zehra) (1972)
Baskın (Nazlı) (1972)
Keloğlan Aramızda (Nurperi) (1971)
Çifte Yürekli (1970)
Hedefte İki Kişi (1970)
Şimşek Hafiye (1970)
Akrep Tuzağı (1970)
Kan Su Gibi Akacak (1969) bulunmaktadır.

Ülkü Özen Rol Arkadaşları

Sanatçımız kariyeri boyunca Erol Taş, Kemal Sunal, Demir Karahan, Kartal Tibet, Fatma Belgen ve daha pek çok başarılı Yeşilçam sanatçısı ile de aynı yapımlarda yer almaktadır. Keloğlan aramızda filminde başrol kadar önemli bir rol oynamış ve performansı ile göz doldurmuştur. Bu başarısı ile Baskın filminde başrol oynama fırsatı bulabilmiştir. Bu başrol deneyiminden sonra ise kariyerinde pek çok başrol oynayabilmiştir.

 

 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir