Türk Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Şükran Güngör Kimdir ?

Türk Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Şükran Güngör Kimdir ?

Şükran Güngör, 21 Kasım 1926 tarihinde Aydın’ın Çine ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1955 senesinde öğrenim gördüğü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bırakıp, ünlü yönetmen Muhsin Ertuğrul’un kurmuş olduğu “küçük sahne”de tiyatro hayatına adım atmıştır.İlk kez Fareler ve İnsanlar piyesinde sahne hayatıyla tanışmıştır.Daha sonraki zamanlar Karakolda, Onikinci Gece,Hamlet, Babayiğit isimli önemli eserlerde başarılı tiplemelerde bulunmuştur. Küçük Sahne’deki tiyatro hayatı 1956 yılına kadar sürdü ve daha sonra Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne girdi.Burada da önemli tiplemelerde bulunan Güngör daha sonra “Kent Oyuncuları”na katıldı.(Kent Oyuncuları İstanbul’da bulunan özel bir tiyatrodur)Aşk Efsanesi, Aptal Kız,Nalınlar,Vanya Dayı, Çöl Faresi, Nükte, Martı,Arzu Tramvayı, isimli oyunlarda tiplemelerde bulundu.Kim Korkar Hain Kurttan isimli oyunda yönetmenlik üstlendi.

Fatma Bacı, Kızım Ayşe,Dul Bir Kadın,Nihavend Mucize,Güle Güle,Herkes Kendi Evinde,Büyük Adam Küçük Aşk isimli sinema filmlerinde rol üstlendi.Ask-ı Memnu(1975),Yarın Artık Bugündür (1987) ve Uğurlugiller isimli Televizyon dizilerinde boy gösterdi.

Tiyatro ve Sinema Alanındaki Başarıları

Sanatçımız 1951 ile 2002 seneleri arası hem sinema hem de tiyatro alanında büyük emek harcamıştır.Tiyatro ve sinema alanındaki başarılı çalışmaları sonucu sayısız ödül alan sanatçı son olarak, 13. Uluslararası Tiyatro festivali’nde “Onur Ödülü”ne ve Ankara Film Festivali’nde  2001 senesinde yapımı tamamlanan Büyük Adam Küçük Aşk isimli sinema filmindeki emekli yargıç rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü almıştır.Son çalışması TRT İçin hazırlanan Canım Kocacığım İsimli televizyon dizisidir.Ünlü Oyuncu Yıldız Kenter ile evliydi.15 Eylül 2002 Tarihinde henüz 75 yaşındayken yakalandığı pankreas kanseri sonucu hayata gözlerini yummuştur.

Sanatçının Rol aldığı Bazı Tiyatro Oyunları

Örümcek, Her Yerde Bulut,Bir Ümit İçin, Gadot’yu Beklerken,Karakolda,Üç Kuruşluk, Mary Mary,Bedel,Ver Elini Broadway,Miras,Lütfen Kızımla Evlenir misiniz ?,Umut Şarkıları,Küçük Mutluluklar,Harold ve Maude,Batak Göl,Raşamon, Pembe Kadın, Çözüm,Maria Callas, Üç Kuruşluk Opera isimli oyunlarda yer aldı.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir