Yeşilçam Ailesi
Yeşilçam Ailesi

TÜRK SİNEMA TARİHİ HAKKINDA KISA BİLGİLER

Değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda üstüne uzun uzun makaleler yazdığımız filmlerimiz, çok kıymetli oyuncularımız, dizilerimiz, yönetmenlerimiz oldu. Sizlere ara ara Türk Sinema tarihinden bilgiler aktaracağız.

Fuat Uzkınay - Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı
Fuat Uzkınay – Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı

            Türk Sinemasında İlkler

                Aslında resmiyette tam da yerini almamış ilklerimiz mevcut ama bunların hepsi varsayım olarak kaldığından es geçmek durumunda kalıyoruz. Her ne kadar varsayımda olsa ufak bir bilgiyi sizlere sunalım. Sizlere desek ki “en çok sevdiğiniz film hangisidir?” şüphesiz birçok filmi rahatlıkla sayabilirsiniz. Sizlere varsayım olarak Sigmund Weinberg’in Lumiere kardeşlere ait bir filmi gösterime girmesi ile Türk Sinema tarihinin başlangıcı olmuştur. Resmiyette ise durum çok farklı ve biraz da acıklıdır. İlk konulu Türk Filmi “Leblebici Horhor Ağa” olacakken başrol oyuncularından birisinin vefat etmesi üzerine film yarıda kalmış ve çekilememiştir. Ardından ikinci deneme yapılacak, tarih 1914’tür. Bu film “Himmet Ağa’nın İzdivacı” dır. Yine bir engel vardır, bu engel ise tarihten de anladığınız üzere Birinci Dünya Savaşı’nın yapıldığı tarih. Bu sebeple film oyuncuları savaşa giderler. Ama vazgeçilmez, peşi bırakılmaz bu filmin. 1918 senesinde gösterime girmiştir. Bu iki şanssızlık ilk konulu Türk Filmi’nin “Pençe ve Casus” olmasına neden olmuştur.

Sedat Semavi
Sedat Semavi

               İlk Film Pençe ve Casus

Türk sinema tarihinde 1917 yılında çekilen Pençe ve Casus filminin senaristi ve yönetmeni ise Sedat Semavi’dir. Türk Sinema Tarihi’nin ilk sansüre maruz kalan filmi ise “Mürebbiye” dir. Sansüre uğrama nedeni ise “Bir Fransız kızının, bu şekilde ahlaksızca gösterilemeyeceği, Anjel’in şahsında Fransızların küçük düşülmesi olarak tarihte yerini alacaktır. İlk komedi filmimiz ise 1917 yapımı olan “Bican Efendi Vekilharç” isimli eserdir. Yönetmen koltuğunda ise Şadi Fikret Karagözoğlu olacaktır. Filmin beğeni alması üzerine, “Bican Efendi Mektep Hocası” ve “Bican Efendinin Rüyası” isimli iki film daha yapılır. Böylelikle Türk Sinema Tarihi’nin ilk komedi film serisi de oluşturulmuş olur. Bu filmlerin ortak bir özelliği vardır, bu özellik filmlerin o dönemde sessiz olarak yayınlanması. İlk sesli filmimiz ise “İstanbul Sokaklarında” adını alacaktır. 1931 yılında gösterime giren ilk sesli filmimiz Türkiye, Mısır ve Yunanistan ortak yapımıdır. Böylece ilk ortak yapım filmimizde Türk Sinema tarihine adını yazdırır.

Unutulan Sır
Unutulan Sır

                İlk Türk Filmi yarışması, Türk Sinema Cemiyeti tarafından düzenlenir. “Unutulan Sır” isimli filmimiz ilk ödüllü film olur.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Zeki-Metin İkilisinin En İyi Filmleri

Zeki Alasya -Metin Akpınar İkilisinin En İyi Filmleri

Hepinize merhaba, bugün sizlere Türk sinemasının en sevilen ve en komik ikililerinden olan Metin Akpınar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir