Anasayfa / Yeşilçam Haberleri / Traktör Sürmeyi On Dakikada Öğrenen Zeki Alasya!

Traktör Sürmeyi On Dakikada Öğrenen Zeki Alasya!

Saygıdeğer Yeşilçamailesi okurları bugün Traktör Sürmeyi On Dakikada Öğrenen Zeki Alasya başlıklı konumuzdan bahsedeceğiz. Nereden geliyor bu on dakika da traktör öğrenmek diye merakla beklediğinizi biliyoruz. Sizi biraz daha bekleteceğiz. 

    16 Nisan 1943’de İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Zeki Alasya, aile kökeni Kıbrıs’a dayanır. Sanatını icra etmeye 1959 yılında Milli Türk Talebe Birliği tiyatrosunda başladı. Burada bir süre dekoratör işleri ile ilgilendi. Zeki Alasya’nın asıl profesyonelliğe adım attığı tarih 1964 senesidir. 1967 yılında Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurarak burada tüm oyunlarda yönetmen, yazar, oyuncu olarak çalıştı. Film hayatına 1973’ten sonra başladı Zeki Alasya. Eee tabi Zeki Metinsiz olabilir mi? Türk sinema tarihine muhteşem ikili olarak adlarını yazdırdılar. 37 yıl birçok filmde birlikte, sırt sırta, yan yana artık bunun adına ne dersiniz bilmeyiz ama o şahane filmleri bizlere sundular. 

    Devlet Sanatçısı Unvanı Aldı

    Bu kadar çaba sarf etmenin karşısında Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2010 yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. 

    Kolay değil 56 yıllık bir sinema hayatı, 75 filmde oyunculuk, 10 filmde senaryo yazarlığı ve 25 filmde de yönetmenlik yapmış bir ustadan söz ediyoruz. 

    Oyuncu Olarak Karakterlere Can Verdiği Birkaç Yapım

    Anında Görüntü Show 2008 Dizi

    Aşk Geliyorum Demez 2009 Film

    Akasya Durağı 2008-2011 Dizi

    Arka Sokaklar 2013-2014 Dizi

    Cennet Mahallesi 2004-2007 Dizi

    Petrol Kralları 1978 Film

    Aslan Bacanak 1977 ve daha fazlası.  Ünlü oyuncu 08.05.2015 yılında vefat etmiştir.

Buraya kadar bizi kırmadan okuduğunuz için bir replik iliştiriveriyoruz. Filmimiz adı “Güler misin Ağlar mısın?” Zeki Alasya ve Metin Akpınar ustalarının şehirden ayrılacağını öğrenirler ve peşinden yola koyularak ustalarının geri dönmesi için ikna edeceklerdir. O an yanlarında bulunan traktörü alarak yola çıkarlar ve tarlaların içinden kestirmeden gitmeye karar verirler işte o anda:

    Metin Akpınar  : Zeki biraz sarsıyor ama aferin iyi kullanıyorsun. Ne zaman öğrendin?

    Zeki Alasya    : On dakka evel

    Metin Akpınar   : Allah’ım sen bizi koru ya rabbim.

Yeşilçam YouTube kanalımıza abone olmak için tıklayınız 😉

OKUMALISIN  Meraba Lüfer ! ( Marmara Kâzım ) Yeşilçam Replikleri

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Değerli Sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı!

Değerli Yeşilçamailesi, Değerli sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz..Hem oyunculuk hem sunuculuk kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir