Tiyatro Duayeni Gazanfer Özcan Kimdir ?

GAZANFER ÖZCAN KİMDİR ?

Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931 tarihinde İstanbul Cihangir’de dünyaya gelmiştir. Annesi Semiha Hanım, babası Celalettin Bey’dir.  Beş kardeşin, üçüncüsüdür. O senelerin en güzide semti Cihangir’de yaşamak  ayrıcalıktı. Tam yedi odalı müstakil bir evde hayatlarını sürdürüyorlardı. Büyükbabası o evi yaptırdığı esnada kerestelerini Romanya’dan yani Transilvanya Ormanları’ndan getirtmişti.

 

İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu, ortaokulu ise Kuledibi’nde Beyoğlu Ortaokulu’nda bitiren Özcan, liseyi ise Taksim’de ve Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisede okuduğu dönemde tiyatro ile tanışan sanatçı, Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü‘ne katıldı. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” isimli oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroya ilk adımını atmıştır.

 

1952 senesinde “İngiliz Kemal Lawrance’a Karşı”  isimli sinema filmi ile beyaz perdeye adımını atan Özcan, 1952–1975 seneleri arasında çok sayıda filme imza attıktan sonra uzun bir süre sinemadan uzak kaldı. 1992 senesinde “Burnumu Keser Misiniz”  isimli filmde oynadıysa da, 2000 senesinde rol aldığı “Komser Şekspir”e kadar sinemadan uzak kaldı. Büyük ustanın sinemada rol aldığı son film ise 2007 senesinde vizyona giren “Beyaz Melek” oldu.

 

Gazanfer Özcan’ın hayatını değiştiren tiyatro oyunu, 1955  senesinde sahnelenen  “Mahallenin Romanı” oldu. Komedi Tiyatrosu’nda oynanan oyunun başrol oyuncusu olan Reşit Gürzap‘ın ani rahatsızlığı sebebiyle oyuna gelememesi nedeniyle rolü alan Özcan, başarılı oyunculuğu sayesinde oyunun kadrosunda kalıcı olmayı başardı.

 

GAZANFER ÖZCAN’IN EVLİLİKLERİ

 

Gazanfer Özcan’ın 1956 senesinde  yaptığı ilk evliliğinden Fulya Özcan (d.1957) isimli kızı dünyaya gelmiştir. Kızının doğumundan bir süre sonra boşanmışlardır.

 

İkinci evliliğini ise 1949 senesinde Şehir Tiyatroları’na kayıt yaptırmaya gittiğinde tanıştığı Gönül Ülkü ile 1962 senesinde yapmıştır. Aynı sene içerisinde, eşiyle beraber “Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan” isimli kendi özel tiyatrolarını kurdular.

Tiyatro ve sinemanın dışında çeşitli diziler vasıtasıyla TV’de de boy gösteren Özcan, genellikle TV dizilerinde aile babası rolünde karşımıza çıktı. Bu rollerden en ünlülerinden biri  TRT’nin en soluklu dizilerinden birisi olan Kuruntu Ailesi‘ndeki Hüsnü Kuruntu’yu canlandırmasıydı. Yönetmenliğini Uğur Erkır’ın yaptığı “Kuruntu Ailesi” isimli  Türk sitcom dizisini eşi ve kadrosuyla beraber 19 sene oynadılar. TRT‘de 1983 senesinde başlayan dizi 2002 senesinde sona ermiştir.

 

 

AVRUPA YAKASI’NIN TAHSİN BEYİ

Son senelerde ise unutamadığımız ve dönemin en çok ilgi çeken dizisi Avrupa Yakası‘ndaki Tahsin Bey rolüyle hafızalarımıza kazındı.

 

Ünlü sanatçı 1998 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırılmıştı

 

Gazanfer Özcan, yaklaşık iki aylık bir solunum yetmezliği rahatsızlığının ardından, 17 Şubat 2009 tarihinde hayatını kaybetti. Avrulpa Yakası’nda birlikte rol aldığı oyuncu arkadaşları, sevenleri ve sanatçıların katıldığı, Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen görkemli bir törenle anılan Özcan, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir