Tarkan
Tarkan

Tarkan Filmleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Kıymetli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Süper Kahramanımız Tarkan evet yanlış okumadınız Tarkan filmleri hakkında bilgiler sunacağız. Süperman, Batman bunlar değil bizi biz yapan film Tarkan.

Tarkan1
Tarkan Çizgi Roman

                       Çizgi Romandan Beyaz Perdeye Tarkan

         Tarkan filmleri aslında bir seri şeklinde sunuluyor bizlere. Bu da günümüzde oldukça yaygın olan sinemada çizgi roman uyarlaması durumuna götürüyor bizi. Fakat bizde bu durum çok eski yıllara yansıyor. Bu da işte bu serilerden biri olan Tarkan filmleridir. Temelleri 1966 yılında usta karikatürist ve çizgi roman sanatçısı olan Sezgin Burak tarafından hayat bulmuştur. O yılların popüler bir çizgi romanı idi Tarkan. Diğer çizgi romanların aksine geniş aralıklar ile çizilen Tarkan, böylece gerek hazırlanma kalitesi gerekse hikâyesi ile oldukça özel bir çizgi roman olmayı başardı. Süper kahramanımız Tarkan, 1970 senesi ile birlikte dergi olarak yayınlanmaya başladı. Günümüzde malumunuz üzere birçok çizgi roman beyaz perdede, ama Tarkan ile biz 1969 yılında “Mars’ın Kılıcı” filmi ile sinemaseverlerin karşısına çıkarmışız. Filmin adı bazı yerlerde sadece Tarkan olarak da geçmekte idi. Bunun nedeni de Tarkan çizgi romanının piyasada ünlü bilinen bir hikâyesinin olması. İzleyicilerin neyi izleyeceklerine üç aşağı beş yukarı hakim olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Vesselam diyeceğimiz şu yeni yeni piyasada nam salan çizgi roman karakterinin sinemada hayat bulma işine biz 1960’lı 1970’li yıllarda Tarkan ile yapmaktaydık.

Tarkan3
                                 Tarkan

            Beyaz Perdede Tarkan

                Çizgi roman olarak toplamda On Dört farklı macerası bulunan Tarkan, Sekiz farklı film ile de sinemada gösterimde yerini almıştır. Bu sekiz filmden yalnızca beş tanesi asıl Tarkan hikayelerinden uyarlama olup orijinal seri olarak yerini almıştır. Eee peki bunu nerden bileceğiz diye sorular kafanıza geliyorsa, kısa ve net olarak sizlere şunu söyleyelim bu Beş filmin dışında kalan üç filmi canlandıran karakterler farlıdır. Siz de bu orijinal beş filmi izlemek isterseniz, Tarkan karakterini canlandıran Kartal Tibet’in rolünü deliler gibi oynadığı bu filmlerde bulabilirsiniz. Bir başka deyişle, Kartal Tibet’in yer aldığı bütün Tarkan filmleri, orijinal serinin filmleridir. Bu beş filmi iftiharla sizlerin istifadelerine sunuyoruz.

Tarkan: Mars’ın Kılıcı (1969 Yapımı)

Tarkan: Gümüş Eğer (1970 Yapımı)

Tarkan: Viking Kanı (1971 Yapımı)

Tarkan: Altın Madalyon (1972 Yapımı)

Tarkan: Güçlü Kahraman (1973 Yapımı)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

IMDB ’ye Girmiş Yeşilçam Filmleri

IMDB ’ye Girmiş Yeşilçam Filmleri

Uzun yıllar boyunca herkesin ve her yaş grubundan izleyicisi olan birçok Yeşilçam filmi bulunmaktadır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir