Anasayfa / Yeşilçam Oyuncuları / Taçsız Kral Ayhan Işık Kimdir? Hakkında Bilinmeyenler!

Taçsız Kral Ayhan Işık Kimdir? Hakkında Bilinmeyenler!

Çok kıymetli okurlarımız sizlere Taçsız Kral Ayhan Işık Kimdir? Hakkında Bilinmeyenler!  Başlıklı konumuzdan bahsedeceğiz. Taçsız Kral olarak bilinen bir kişi daha var. Oda Pele ünlü bir futbolcu. Bizim işimiz Yeşilçam olduğuna göre futboldan gelen o pası geri iade ederek düz koşuya devam ediyoruz. Ayhan Işık karizma olmasının yanı sıra “Taçsız Kral” lakabı ile Türk sinema tarihine yapımcı, yönetmen, oyuncu, ses sanatçısı olarak adını yazdırdı. 

    Ayhan Işık 05.05.1929 yılında gözlerini İzmir’i İzmir yapan Konak ilçesinde açtı. Selanik göçmeni olan ailenin altı çocuğun sonuncusu olan Ayhan Işık gerçek adı ile Ayhan Işıyan “Işıyan ailesinin tekne kazıntısı” olarak nitelendirir kendini. 1970’lerin ortalarında yazdığı ve vefatının ardından parça parça yayımlanan “Hayatım” bir de hatıratı vardır.

    Sinema Hayatına Giriş

    İlk filmini Orhon Murat Arıburnu ile gerçekleştiren Ayhan Işık daha sonra Sinemacılar Dönemi’ne giriş yapıtı olarak kabul edilen Ömer Lütfü Akad’ın “Kanun Namına” filminde aldığı rol ile birlikte büyük ün kazanır. Hayatında sadece sinema yoktur ünlü aktörün. Resim ile de ilgilenir ara ara. Ama anlar ki sinema onun için çok değerlidir ve birinci önceliği olarak sinemada devam eder. 1950 – 1960 seneleri arasında İngiliz Kemal karakterini perdelere taşıyarak İngiliz Kemal Lawrense Karşı, Öldüren Şehir, Katil, Vahşi Bir Kız Sevdim, Kardeş Kurşunu filmlerini yapan Ayhan Işık 1959 yılında Hollywood da soluğu almıştır. Bura da şansını denem isteyen Işık filmlerde çalışamaz. Bu kadar değerli oyuncu nasıl olurda yer alamaz derseniz cevabını Ayhan Işık bizzat kendisi dile getirir. “Benim gibi orada Beş Bin kişi sırada bekliyor. Ayrıca hünerleri de çok.” Diyen Ayhan Işık bu sevdadan vazgeçiyor. 1960’ların başında Vedat Türkali’nin senaryosu olan Otobüs Yolcuları filmi ile yine yeni yeniden Yeşilçam’a dönüşünü yapar.

Ayhan Işık ve Taçsız Kral Ünvanı

    Taçsız Kral

OKUMALISIN  Yeşilçam'ın Bakışlarıyla Tanınan Karakter Oyuncusu Erdoğan Seren Kimdir?

    Sinemada romantik, dram, komedi, macera tarzlarında örnekler sunar. Ayhan Işık yine bu dönemde çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri ile halk tarafından öyle bir sevilir ki “Taçsız Kral” unvanını kazanır. Aynı dönemler de film yıldızları ardı ardına sahneye çıkmaya, plak çıkarmaya başlayınca Ayhan Işık’tan bu kervana katılır ve 45’lik bir plak doldurur. 140 kadar film çeviren ünlü aktör Hollywood da şansı yaver gitmese de İtalyan yapımcılar ile birlikte yaptığı ve başrolünü Klaus Kinski ile paylaştığı La Mano Che Nutre La Morte (Ölümü Besleyen El) ve Le Amanti Del Mostro (Canavar Aşıklar) filmlerini yapar. Filmler İtalya ve Avrupa’da büyük ses getirirken. Türkiye’de sansüre takılır ve Türk seyircisiyle bu filmler hiçbir zaman bir araya gelemezler. Ünlü aktör 16 Haziran 1979 da yaşama veda eder. 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Değerli Sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı!

Değerli Yeşilçamailesi, Değerli sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz..Hem oyunculuk hem sunuculuk kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir