Sultan Filminin İncelenmesi - Yeşilçam Filmi

Sultan Filminin İncelenmesi – Yeşilçam Filmi

Sultan filminin incelenmesi ele alındığı zaman öncelikle başrolde oynayan karakterler ön plana çıkmaktadır. Türkan Şoray ile Bulut Aras’ın oyunculuğu tartışmasız olarak başarılı bir şekilde ortaya konulmuştur. 1978 yılında oluşturulan filmin yönetmen koltuğunda ise Kartal Tibet bulunmaktadır. Senaryosu ise Yavuz Turgut’a aittir.

Film o zamanki Türkiye’yi de her yönden ele almayı başarabilmiştir. Filmin yapısı gereği komedi, dram ve romantik bir bakış açısı oluşturulmuş, bu yönü ile pek çok kişiden tam not almıştır. Genel olarak izleyiciyi güldüren baş yapıt, kimi yerlerde ağlatırken kimi yerlerde ise seyirciyi düşünmeye itmiştir. Ancak genel olarak gerçeklik filmin kalıbını oluşturur. Bu da izleyiciyi daha çok kendine çekmesini sağlamıştır.

Sultan Filmi ve Toplumsal Gerçeklik

Sultan filminin incelenmesi noktasında ilk olarak öne çıkan verilen toplumsal mesajdır. Filmde varoşlarda dört çocuğu ile yaşayan Sultan karakterinin dik başlılığı ve hayatını idame şekli anlatılır. Öte yandan minibüs şoförü olan ve yakışıklılığı ile ön planda olan Kemal muhtarın oğludur. Ancak filmde vurgulanan gerçeklik aşktan daha çok,  kenar mahallede yaşayan yoksul kişilerin verdiği mücadeledir. Öte yandan filmin içinde zengin olma ya da hırslı olma yolunda muhtarın yaptığı kötülük ise güçlünün zayıfı ezdiğini gözler önüne sermektedir. Bu da toplumsal bir gerçeklik kalıbı olarak resmedilir. Filmin sonunda güçlünün kazandığı ve tüm mahallenin göçe zorlandığı da en son ki mesaj olarak tüm çıplaklığı ile izleyiciye verilir.

Sultan Filmi ve Genel Kalıplar

Sultan filminin incelenmesi ile ilk olarak ortaya çıkan temel kalıp yoksulluktur. Yoksulluk adı altında kenar mahallenin verdiği gerçeklik ve mücadele olgusu açıkça izleyiciye sunulur. Bununla birlikte fakirin ezildiği ve evlerinden zorla çıkarılıp göçe zorlanması da hak sahibi olarak görülmediklerinin ifade şeklidir. Bu da güçlü kimliklerin ezici bir şekilde oynadığı rolü açıkça pekiştirir. İzleyici burada aslında gerçek toplumsal olguyu izlemiş olacaktır. Gerçeklik film üzerinden tekrar olacak şekilde izleyiciye satılır. Ancak filmin bu kadar çok tutulmasının temel sebebi de sunmuş olduğu gerçeklik olgusudur. Bu olgular izleyici daha çok etkilemekte ve filmi izleme yönünde teşvik edici rol oynamaktadır.

 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir