Sistemi Eleştiren Yeşilçam Filmleri

Sistemi eleştiren Yeşilçam filmleri, seyirciye anlamlı mesajlar verebilmektedir. Kah güldüren, kah ağlatan, kah düşündüren Yeşilçam sinemasında filmlerde daima sosyal mesajlar verilmektedir. Verilen bu mesajlar ile, seyircilerde farkındalık yaratmak asıl amaçtır. Sistemi eleştiren bazı filmler ise, fakirin ezildiğini zenginin ise hak sahibi olduğunu temaları ile bariz bir şekilde ifade etmektedir.

zeyno filmi

Zeyno Filmi

Yılmaz Güney filmleri ele alındığı zaman gerçeklik ve toplumsal dürtülerin daha çok ön plana çıktığı görülmektedir. Zeyno filminde hem köy hem kent yaşamının gerçekliği sorgulanır. Köyde dayatılan kan davası ve silah olgusu o yörenin gerçekliğini sunar. Öte yandan kent yaşamında ise zengin ve fakirin okumuş olanın ya da cahil kalmış birinin gördüğü muamele arasındaki fark anlatılır. Filmde kadın karakterin okumuş olması ve erkek karakterin okumamış olması arasındaki uçurum seyirciye geçirilmeye çalışılır. Özellikle kadın karakterin arkadaşlarının erkekle bu konuda dalga geçtiği sahne bu gerçekliği apaçık sunar.

züğürt ağa filmi

Züğürt Ağa

Sistemi eleştiren Yeşilçam filmleri arasında ilk göze çarpan Züğürt Ağa filmi olmuştur. Filmin temel konusu ağalık düzeni iken filmin sonunda karakterin her şeyini kaybetmesi gerçek sisteme dayanır. Yani gerçek sistem ile yüzleşen ağa her şeyini kaybederek züğürt kalmaya mahkum olur. O zamanın yoksul Türkiye’si de tüm çıplaklığı işe göz önüne serilmektedir. Ayrıca filmde o zamanki yoksul Türkiye’yi gözler önüne farklı bir tarz eşliğinde serer. Aynı zamanda güçlülüğün de bir sembole dönüştüğü yani zayıfın ezildiği bir otoriter taraf da burada anlatılmaktadır. Ancak filmin sonunda zayıf karakter her şeye galip gelir. Bu da zayıf karakterin baş kaldırışı ile ilgilidir.

Sistemi Eleştiren Yeşilçam Filmleri

Neşeli Günler 

Sistemi eleştiren Yeşilçam filmleri arasında özellikle komedi unsuru daha çok yapıldığı görülmektedir. Buna örnek olarak Neşeli Günler verilecektir. Absürd ve komedi olmasına rağmen aslında gerçek kimlikler bu komedi etrafında gözler önüne serilmiştir. Neşeli Günler filminde aynı şekilde toplumsal olaylar komedi adı altında verilirken öte yandan ailevi zorluklar ve yaşamla mücadele de aynı şekilde işlenmektedir. Alt tabakada yaşayan bir avuç insanın zor şartlar altında hayata karşı tutunma mücadeleleri apaçık anlatılmakta ve farkındalık yaratılmaktadır. Filme komedi üzerine olduğu için bu kalıp altında gerçeklikler sunulmaktadır.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir