Anasayfa / Yeşilçam Oyuncuları / Sinema Sanatçısı Ahmet Karatop Kimdir?
Ahmet Karatop
Ahmet Karatop

Sinema Sanatçısı Ahmet Karatop Kimdir?

Kıymetli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Yeşilçam’ın sinemalara küçükken gitmeye başlayan ve bunu ailesinden habersizce gerçekleştiren sinema sanatçısı Ahmet Karatop ’u anlatacağız.

                1950 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır ünlü oyuncu. Ardından Elazığ merkeze taşınmışlardır. O dönemlerde de şehrin tek eğlence yeri sinemalardı. Şimdi ki gibi alış veriş merkezleri, kafeler falan yoktu. Bundan dolayı devamlı sinemalarda aldı soluğu. Bu sebeptendir ki sinema izleyerek geçti küçüklüğü. Sinema bir tutku olmaya başladı Ahmet Karatop için.

Terzi Çırağı Ahmet Karatop

Ortaokul döneminde sporla ilgilenen Ahmet Karatop halter kaldırmaktadır o yıllarda. 19 Mayıs gösterilerinde akrobasi hareketleri yaparken aynı dönemde babasının terzihanesinde çırak olarak çalışmaktadır. İlkokul yıllarındaki gibi yine işten kaçarak sinemaya gitmeye devam etmiştir ünlü oyuncumuz. Bir söyleşide Ahmet Karatop “Çocukluğumda ve gençliğimde sanki Yeşilçam’ın içindeymişim gibi bir hissiyat yaşıyordum. Seyrettiğim filmlerde gözlem yapmayı severdim. Bu nedenle film çıkışında arkadaşlarımla film üzerinde konuşurduk.” Değerli oyuncumuzun bazı arkadaşları Yeşilçam’da çalışmaktaydılar. Arkadaşları ile bir gün film çıkışı muhabbet ederken yanlarına muhabbet ettiği arkadaşlardan birinin abisi gelmiştir. Hikâye de bundan sonra başlıyor zaten. Arkadaşının abisi set amiri aradığını söyler. Arkadaşı da Ahmet Karatop’u göstererek “işte bu arkadaş set amiri” der. Hiç bilgisi olmayan Ahmet Karatop şaşkın bir şekilde nasıl yaparım diye düşünürken. Arkadaşları öncülük eder ve sinema hayatına böylelikle adımını atmış olur.

Ekranlara ise sette iken parende atar. Bunu fark eden Kayahan Arıkan’da “Bu kavgayı seninle çekeceğim.” der. Böylelikle ekranlara çıkacaktır ünlü sanatçımız. Değerli oyuncumuz Ahmet Karatop 14 Kasım 2014 tarihinde dünyaya gözlerini kapamıştır. Bu vesile ile kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ayrıca ünlü oyuncumuzun rol aldığı birkaç filmi istifadelerinize sunuyoruz.

"<yoastmark

Malkoçoğlu Kara Korsan – Bizans Askeri – 1968 Yapımı

İslamiyet’in Kahraman Kızı – Bizans Komutanı – 1968 Yapımı

Dertli Pınar – Ağanın Adamı – 1968 Yapımı

Kanlı Sevda – Kahveci – 1969 Yapımı

Zarkan Dağların Oğlu – Haydut – 1971 Yapımı

Ölümsüzler – Meksikalı Ramos – 1971 Yapımı

Maskeli Üçler – Kötü Adam – 1971

Batından Gelen Adam – Meksikalı Haydut – 1971

Şehmuz – Kötü Adam – 1972

Abdülhamit Düşerken – Kuvay-i Milliyeci – 2002

Üvey Baba Dizisi – Hurdacı – 2000

OKUMALISIN  Arap Celal Lakaplı, Celal Yonat Kimdir?

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam Oyuncusu Ahmet Açan Kimdir? Ahmet Açan Filmleri

Bu yazımızda Türk sineması ve tiyatrosunun emektar oyuncusu Ahmet Açan Kimdir? Başlıklı konumuz hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir