Sinema Oyuncusu Müjdat Gezen’in Hayatı Hakkında Bilmedikleriniz

Çok kıymetli Yesilcamailesi siz değerli takipçilerimize bugün Sinema Oyuncusu Müjdat Gezen ‘in Hayatı Hakkında bilgilendirmede bulunacağız. Müjdat Gezen ‘i her ne kadar ekranlarda görsekte tiyatro, sair, oyun yazarlığı konusunda da Türk tiyatro ve sinema tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır. Komedi denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Gezen, 29 Ekim 1943 tarihinde İstanbul da dünyaya gözlerini açtı. Oyunculuk yeteneğinin olduğu ve sadece fark edilmesi gereken biriydi Müjdat Gezen. Onu da ilk keşfeden ilkokul öğretmeni olmuştur. 1953 yılında “Küçük Çiftçiler” adında bir piyeste oynayarak sinema hayatına ilk adımını atmış bulundu. Dedik ya sadece sinema yok, şiir de yazan Müjdat Gezen aynı yıl yazdığı şiirlerine Doğan Kardeş isimli dergide yer buldu. Bununla da bitmedi adete bir yıldız gibi parlayacaktı Müjdat Gezen ve İstanbul Radyosu bünyesinde kurulmuş olan Çocuk Kulübü kadrosuna girerek şarkı söylemede de iddialı olduğunu göstermiş oldu. 

Sınıfta Kaldı!

Orta okul döneminde iki defa sınıfta kalınca olanlar oldu ve sosyal hayat yasağı evde başladı. Müjdat Gezen’i en çok üzen ise tiyatrodan ayrı kalmasıydı. Baba Necdet ile pazarlıklar sonucu iş tatlıya bağlanır ve anlaşma gereği okulu fire vermeden bitirmesi durumunda Nejdet Bey tarafından tiyatroya yazılacaktır küçük tiyatrocu. 1959 yılında anlaşma gereği babası Müjdat Gezen’i 16 yaşında iken İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na yazdırdı. 1960 yılından itibaren Gezen’in kariyeri hızlı bir şekilde yükselişe geçti. 

Ve Kayıt

1962 yılında Yılmaz Atadeniz yönetmenliğindeki “Yedi Kocalı Hürmüz” filmi ile sahnelere merhaba dedi ünlü oyuncu. 1963’e geldiğimizde ise Muammer Karaca ve Münir Özkul tiyatrolarında boy göstererek kamu sahnelerinden özel sektör sahnelerine atımını atmış oldu. 1966 da “Denizciler Geliyor” isimli filmde rolünü kaptı. Çok uzun zaman değil bir sene sonra da  kendi gibi sahneleri seven arkadaşları ile birlikte bir oluşuma başlamak istedi ve bunun adına da “Halk Oyuncuları” dedi. 1968 senesine gelindiğinde kendi adını taşıyan bir tiyatro kurdu. 1969 “Berduş” 1970 “Kara Gözlüm” filmlerinde rol alarak beyaz perde de yerini aldı.

Yaklaşık yarım asırlık sanat hayati boyunca yüze yakın sinema, elliye yakın tiyatro, binden fazla radyo ve Tv skeçlerinde yer aldı. Ayrıca ünlü oyuncu 38 adet kitapta yazmıştır. Bu eserlerin bir kısmı üniversitelerde yardımcı ders kitabı olarak öğrencilerin istifadesine sunulmuştur. Bu vesile ile kendisine uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz. 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir