“Sevim Koş!” – “Yumuşak Yumuşak” – Bizimkiler Dizisi

“Yumuşak Yumuşak”

    Saygı değer Yeşilçamailesi, çok değerli okuyucular. Bu yazımızda size biraz da komşuluk hakkında ekranlarda bağımlılık yapan bir diziden bahsedeceğiz. Komşuluk denilince şimşek gibi akıllara çakan “Bizimkiler” dizisi. 

    Dizimiz 1989-2002 tarihleri arasında ekranlarda boy gösterdi. İlk göze çarpan o apartman olsa gerek. Yönetmenliğini üstlenen Yalçın Yelence’nin ikamet ettiği apartman olduğunu söylesek sizlere, yüzünüzde gülümsemeye neden olur muyuz? Apartmanın adı Şale, Kadıköy Marmara Caddesi’nde görebilirsiniz. Bir de evlerin içerisinde çekimler oluyor tabi. Bu çekimlerde Şale apartmanında olmasa da yakınındaki Emek Apartmanı’nda gerçekleştiriliyor.

    Dizide karakterlere can verilirken “Muhasebeci Ergun” ve “Kapıcı Cafer” rolleri meslek grupları, kendilerini ekranda bu şekilde gösterilmelerinden oldukça rahatsızlık duymuşlar ki büyük eleştiriler altında bırakılmış hatta mahkemelik olma durumu bile gündeme bomba gibi oturmuştur.

KAPICI CAFER

    Ergan Yazgan, kapıcı rolü önüne geldiğinde reddetmiş. Yaman Okay’ın dayı rolüne gözünü dikmesine rağmen kapıcı rolünde ısrar edilince rolün hakkını vermek için tamam demiştir. Cafer rolünün hakkını vererek icra ettirmesi kendisini bu büyük dizide başarı sahibi yapmıştır. Rolünü icra ederken ilham kaynağı olarak Kemal Sunal’ı görmüş olacak ki her fırsatta dile getirip Kemal Sunal hayatta iken kendisinin çok başaralı olduğunu söylemiş ve takdir etmiştir. 

    Gel gelelim o curcuna apartmanın ekrana çıkması için beklenen oyuncusuna. Meşhur “Benim adım Cemil” ve “Sevim Koş!” repliklerinin unutulmaz ismi Cemil’e. Cemil’e hayat veren Uğurtan Sayıner’in aslında yükseklik korkusu varmış. Dizi oynanırken ilk zamanlar 4. Katta çekimler yapılıyorken bu korku nedeni ile bakmışlar olacak gibi değil Cemil’in evi 1. Kata taşınmış. Ama kamera açıları sayesinde biz hep onu yukarıda göklerde görmüşüz.

    Bir de kuşumuz var. Adı “Maşuk” hani o “Babacım” “Kapıcı” “Çatlak Çatlak” kelimelerini nasıl da söylüyor diye merak konusu olan kuş. Tabi onu seslendiren sanatçı Nevzat Çankara’dır. 

    Bu arada her apartman önüne geldiğinde arabası ile çöp kovalarına çarparak park eden Katil’i unutmadık. O çöp kovalarından bir kere bile yerlere çöplerin dağılmaması dizi yapımının çevreci olduğunu ortaya koyarken bu duyarlılığı bizlere empoze ettikleri için kendilerine şükranlarımızı sunarız.

    Dizi tamı tamına 13 yıl ve 465 bölüm ekranlara kilitledi izleyicilerini. İlk bölümünü izleyen küçükler büyüdü, kundaktakiler okullara gitti, okula başlayanlar üniversiteye gitmeye başladı. 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir