Sami Hazinses Kimdir? Sami Hazinses Filmleri

Sami Hazinses Kimdir? Sami Hazinses Filmleri

Sami Hazinses 1925 yılında Diyarbakır da bulunan Hançepek mahallesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı ise Samuel Agop Uluçyan olarak geçmektedir. İsminin değişik olmasından da fark edildiği gibi Ermeni kökenli olmaktadır. Ancak Türk sinemalarında yıllarca oyunculuk yapmıştır.

İlk okul hayatı bittikten sonra İstanbul’a giderek para kazanmaya başlamıştır. Daha sonrasında ise Mahir Canova’nın o zamanlarda yönetmiş olduğu ve baş oyuncuları arasında Cüneyt Gökçer, Atıf Kaplan ve Muhterem Nur gibi tanınan simaların olduğu Kara Davut filminde rol alarak oyunculuk kariyerine başlamıştır. 1953 yılında başladığı bu oyunculuk kariyeri ile hayatı değişerek başka filmlerde oynayarak ünlü olma yolunda ilerlemiştir.

Üstlendiği bu roller ile Sami Hazinses Türk sinema oyuncuları arasında unutulmaz komedi sahnelerini canlandıran bir oyuncu özelliği taşımıştır. Oyunculuğun yanı sıra ise güfte ve beste çalışmaları ile de adından söz ettirmiştir. Yaptığı besteleri ise Zeki Müren, Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses gibi tanınan isimler seslendirmiş ve klasikleşmiş eserler arasına bestelerini koymuştur.

sami hazinses kimdir

Sami Hazinses’in Ölümü

Hazinses 77 yıllık hayatı boyunca yaptığı besteler ve beyaz perdeye sunduğu oyunculuklar ile birçok kişinin kalbinde yer edinmiştir. Ancak 23 Ağustos 2002 yılında hayata gözlerini kapatmıştır. Cenaze töreni ise Kadıköy de bulunan Surp Takavor Kilisesinde düzenlenmiştir. Naaşı ise Ermeni mezarlığına defnedilerek sonsuz bir yolculuğa uğurlanmıştır.

Sami Hazinses’in Rol Aldığı Yapıtlar

Beyaz perdede komedi rolleri ve yaptığı besteler ile tanınan Sami Hazinses birçok filmde oynayarak herkesin gönlünde yer edinmiştir. Hazinses’in “Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm” ve “Derdimi Kimlere Desem” gibi bestelerinin ünlü isimler tarafından seslendirilmesi ile de daha çok bilinmeye ve sevilmeye başlanan birisi olmuştur. Oynadığı birkaç film ise şunlardan oluşmaktadır;

-1997 yılında “Bitmeyen Bekleyiş”,

-1990 yılında “Hanımın Çiftliği”,

-1993 yılında “Kırmızı Gül” ve “Onu Beklerken”,

-1981 yılında “Kara Bahtım”, “Hamaylı Boynundayım”, “Aşk Pınarı” ve “Ölmeyen Arkadaşlık”

-1967 yılında “Gecekondu Peşinde”, “Külhanbeyler Kralı ve “Garipler Sokağı”,

-1965 yılında “Korkunç İntikam”, “Dört Deli Bir Aptal” ve “Şeker Gibi Kızlar”,

-1953 yılında ise ilk rolünü aldığı “Kara Davut” gibi filmler ile hayatımızda yer edinmiştir.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir