Bülent Ersoy
Bülent Ersoy

SAHNELERİN DİVA ‘SI BÜLENT ERSOY KİMDİR?

Çok değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere ses sanatçısı olarak daha çok bilinen ama filmlerde de boy göstermiş olan bir ünlüden bahsedeceğiz. Sizlere lakabı Diva olan Bülent Ersoy ‘un hayatından bilgiler aktaracağız.

                Değerli ses sanatçımız Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 tarihinde Malatya’da dünyaya gözlerini açtı. Güzel sesli Diva’mız 1960 yılına kadar Malatya’da hayatına devam etti. Daha sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etti. Gerçek adı Bülent Erkoç’tur. Bu sese sahip olabilmek için tabi ki müzik ile iç içe olmak gerekir. Değerli ses sanatçımız da daha küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Bülent Ersoy, Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi ünlü ses üstatları ve belediye konservatuarı öğretmenlerinden özel dersler aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nı bitiren ses sanatçımız aldığı eğitim ve Allah’ın kendisine bahşettiği o ses ile birlikte kendisini geliştirme fırsatı buldu.

Bülent Ersoy
Bülent Ersoy

            Müzeyyen Senar Ekolü’nün Temsilcisi

                1970 yılına geldiğimizde ilk olarak Üsküdar Fıstıkağacı’nda dönemin ilk aile gazinolarından birisi olan “Özlem Aile Gazinosu”nda sahneye çıkarak sahne hayatına adımını attı. Sunar Konser Bürosu’nun düzenlediği ses yarışmasında birincilik alarak sesini duyurmaya başladı. 1971 yılında Saner Plak’tan çıkan kırkbeşlik plağı ilk albüm çalışması oldu. Bu plakta güfte ve bestesi bestekâr Muzaffer Özpınar’a ait “Lüzum Kalmadı” ve “Neye Yarar Gelişin” adlı eserleri icra etti. Böylelikle sahnelere adım atmaya tamamen hazır olduğunu gösteren Diva, 1974 yılında Büyük Maksim Müzikholleri’nde sahne aldı ve müzik dünyasında adından epeyce söz ettirdi. Bu dönemde soyadı olan Erkoç’u Müjdat Gezen, Ersoy olarak değiştirdi.

                Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar ekolünün temsilcisi olarak başladığı sanat hayatına, sanat kariyerinin de yükselmesi hasebi ile muazzam bir yorumcu oldu. Muzaffer Özpınar’ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nurettin Selçuk, Selahattin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi birçok üstadın eserlerine farklı yorumuyla birlikte hayat verdi. O dönemde on dört eserin yer aldığı çalışmalar kısaca şöyle; “Aziz İstanbul”, “Dönülmez Akşamın Ufkundayım”, “Nerelerde Kaldın Ey Servi Nazım” gibi klasiklerin yanı sıra “Alıverin Bağlamamı Çalayım” ve “Karam” adlı iki de anonim türküye de yer vermiştir. Değerli ses sanatçımızın içinde bulunduğu projelerin bir kısmını istifadelerinize sunuyoruz.

Bülent Ersoy
Bülent Ersoy

Albümleri

                1987 – Avustralya Konseri

1987 – Suskun Dünyam

1988 – Biz Ayrılamayız

1989 – Öptüm

1989 – İstiyorum

1991 – Bir Sen, Bir De Ben

1992 – Ablan Kurban Olsun Sana

 

Filmleri

                1976 Yapımı – Sıradaki Heyecan – Sinema Filmi

1977 Yapımı – ölmeyen Şarkı – Sinema Filmi

1985 Yapımı – Tövbekar Kadın

1984 Yapımı – Acı Ekmek – Sinema Filmi

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir