Sadri Alışık Kimdir ? – Sadri Alışık Hayatı ve Biyografisi

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere Sadri Alışık Kimdir ? – Sadri Alışık Hayatı ve Biyografisi hakkında bilgiler vereceğiz…

Sadri Alışık

Hayat vererek Oynadığı komedi filmleri ile Türk Sinemasının ve sinemaseverlerin hayranlığını kazanmış olan sinema, tiyatro sanatçısı Sadri Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul Beykoz da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan ona hep Sadri diye çağırıp Seslenirlerdi. Babası Kaptan olduğundan ötürü haftada bir Yada iki defa evine geliyor idi. Bundan dolayı da aile sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım’a düşünüyordu. Ünlü oyuncu Sadri Alışık 8 yaşında iken kız kardeşi olan Nevin Alılık dünyaya gelmiştir.

Sadri Alışık’ın içindeki oyunculuk heyecanı küçük yaşlardan itibaren kendisini göstermeye başlamıştı. Kendi yaşıtlarında olan çocuklar bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O kendisi piyesler hazırlayarak mahallede olan arkadaşlarına oyunlarını büyük bir heyecan Ve özveri ile oynardı. 6 – 7 yaşlarında iken bir sünnet akşamı Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra da zaten tiyatroya olan tutkusu aşkı başlamış oldu. Paşabahçe 39. İlkokulunda 3. sınıftayken “İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolünü aldı ki bu onun oynamış olduğu ilk başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailesinin isteği ile Cağaloğlu’na taşındılar. Orta okul 2. sınıfta tiyatroya olan aşkı Ve heyecanı yeniden başladı. Ancak Cağaloğlu’nda ki oluklunda tiyatro bölümüne ait bişey bulunmuyordu.

Lise çağına gelince ise İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitimine devam etti. Liseden arda kalan zamanlarda ise Cağaloğlu Halk Evi’nde ki tiyatro bölümüne gidiyor çocukluk aşkını icra ediyordu. Kalbinde yatan Tiyatro aşkı daha fazla bastığı İçin liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmayan Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıtını yaptırdı.

İlerleyen zaman İle sahne, resim, tiyatro derken sinemaya da ilk adımını attı ve ilk filmi Günahsızlar’ı 1945 senesin de çevirdi. Şöhretin pırıltılı basamaklarını hızlıca çıkan Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filminde 38 yıllık hayat arkadaşı olacak olan Çolpan İlhan ile tanışma fırsatı buldu. Evlendikten 1 – 2 yıl sonra oğlu Kerem Alışık dünyaya gözlerini açtı. Sinema hayatı yanı sıra, sahne gösterilerinde de çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışık, hayatta ki en iyi dostum olarak nitelendirdiği Ayhan Işık’ın vefatı İle kendini iyice içkiye verdi. Belli bir süre Sonra da Karaciğer yetmezliğinden Amerika’ya giden Sadri Alışık Amerika’da yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edilerek eski sağlığına kavuşmuş oldu. Bu süreçten sonrada Sanat yaşamını televizyon ekranlarında devam ettirme kararı aldı.

Sadri Alışık sanat hayatının çoğunda değişen toplumsal değerlerin içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.
Sinema kültürünün yanında şiir ve resimle de uğraşan Alışık, 500’ün üstünde filmde yer aldı. En son rolünü de Yengeç Sepeti adlı dizisinde baba rolüyle canlandırdı. Bu dizi sayesinde de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır.

Sadri Alışık, Çolpan İlhan ile 1995 yılında vefat edene kadar da evli kalmıştır. Kerem Alışık adında oyuncu olan bir oğlu vardır.

Türk Sinemasının usta aktörü Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında hayata gözlerini yumarak aramızdan ayrılmıştır. Cenazesi ise Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Sadri Alışık’ı onca renkliliği ve zenginliği içinde Türk sinemasının yıldızlar skalasında bir yere oturtup, sığdırabilmek mümkün değil. Belki hepsidir o, belki de hiç biri…

Herkesin kendine özgü bir Sadri Alışık’ı olması da bu yüzdendir zaten…

SADRİ ALIŞIK’IN MEŞHUR SÖZLERİ

– Sokak köpekleɾine selam veɾdiğin zaman, insan olmaya çeyɾek kalmıştıɾ

– Hayat demek ölümü beklemek demektiɾ. Az çok, heρimiz yıldızlaɾı, ağaçlaɾı, işte falanlaɾı, filanlaɾı göɾeceğiz, biɾçok şeyin tadına bakacağız, sonɾa da ‘Gidiyoɾum elveda’ şaɾkısını söyleyeceğiz. Öyle ise; gidenin de, kalanın da gönlü hoş olsun.

– Seni öyle biɾ seveɾim ki, Dengeni kaybedeɾsin. Kiliseye gideɾ, ‘Selamun aleyküm’ deɾsin.

– Düşündüm de insan ömɾü dediğin sayfalık hikaye, onu da oluɾ olmaz şeyleɾle kaɾalamak yanlış. Heɾ şeye gülüp geçmek lazım. Onun için sen de gül ama yalancıktan değil. Geçmişi, eskiden olanlaɾı, kalbinin sızısını, sevdiğin insanı falan heɾ şeyi boş veɾeɾek gülmelisin. Gül hadi, güzel yüzüne gülmek yaɾaşıɾ hemen şimdi. Bak, bak ben nasıl gülüyoɾum dünya umuɾumda değil.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir