RESTORE EDİLEN TÜRK FİLMLERİNİN PERDE ARKASI

Şener şen adile nasit

Türk sinemasının unutulmaz eserleri İstanbul’da bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi’nde yenileniyor.

Ortadirek Şaban, Süt Kardeşler, Salak Milyoner, Şekerpare … Türk sineması geçmişten günümüze bir çok yapıtlar bıraktı. Hafızamıza kazınan filmler ilk günkü yerini korusa da seneler geçtikçe yıpranıyor. Tamda bu noktada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi bu konuya el atarak, Yeşilçam filmlerimizin restorasyonları için çalışmalar başlattı.

Film restorasyonu
Film restorasyonu

Yeşilçam filmlerinin arşiv yeri olan Sinema ve Televizyon Merkezi’nde yenileyerek 500 yıllık bir geleceğe aktarılması planlanıyor. Üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler yoğun bir çalışma sergiliyorlar.

Zarara uğramış filmler en ince ayrıntısına kadar incelenerek onarılıyor.Her bir film karesine tek tek işlemler yapılıyor. Filmlerin aslına sadık kalınarak düzeltme işlemi sağlanıyor. Filmlerin sesleri dijital ortamda yeniden yapılandırılıyor.

‘’Her kareye tek tek müdahale ediyoruz’’

Merkezde çalışmaları yürüten Sami Şekeroğlu filmlerin yenileme işlemlerini şu sözleri ile anlattı.

 ‘’Bir filmin üzerindeki hasarları yok edebilmek için önce bir rapor hazırlanıyor. Neler yapabiliriz diye teke tek bütün resim inceleniyor. Bir film mesela 157 bin kareye ayrılmış. O resimler üzerinde tek tek çalışarak restore ediyoruz.”

Çalışmalar filmin durumuna göre 8 ay ile 10 ay arası değişkenlik gösterebiliyor.

Yeşilçamailesi HABER

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir