Osman Fahir Seden kimdir
Osman Fahir Seden kimdir

Osman Fahir Seden kimdir? Osman Fahir Seden filmleri

Türk sinema tarihimizin başarılı sanatçısı Osman Fahir Seden kimdir? Birbirinden güzel eserlere imza atan Osman Fahir Seden filmleri
Yeşilçam tarihinin değerli sanatçısı yönetmen,yapımcı, senarist ve oyuncusu Osman Fahir Seden 1924 yılında doğdu. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Sinema tarihimizde 100’ü aşkın senaryo yazdı ve film yönetti. Aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği bir çok filmde figüranlık yaptı. Kendisi gibi Türk Sinema tarihine büyük emek veren film yönetmeni Lütfi Akad ile senaryo çalışmalarında bulundu ve Seden Film Şirketi’ni kurdular. 1951 senesinde yönetmenliğini Kan Kıpçak’ın üstlendiği ”İstanbul Kan Ağlarken” isimli filmin senaryosunu yazdı. Bu filmle Türk sinemasına giriş yaptı.

1956 yılında Neriman Köksal, Eşref Kolçak, Kenan Pars gibi dönemin değerli oyuncularının yer aldığı ”Kanlarıyla Ödediler” adlı filmin hem senaryosunu yazdı hem de yönetmenliğini yaptı. 1959 yılında ”Düşman Yolları Kesti” isimli filmin yönetmenliğini yaptı ve sinema tarihimizde ses getirdi.Özellikle duygusal filmlerle beyaz perdede yer alan Osman Fahir Seden, başrolünü Feridun Karakaya’nın canlandırdığı Cilalı İbo film serilerinin de yönetmenliğini üstlenmiştir.
1991 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. Sanat hayatında pek çok ödüller aldı. 76 yaşında Prostat Kanseri sebebiyle yaşamına veda etti.

Değerli yönetmenimizin bazı filmleri;
Gurbet (1959) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Namus Uğruna (1960) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Sevinç Gözyaşları (1965) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Çalıkuşu (1966) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Merhamet (1967) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
İngiliz Kemal’in Oğlu (1968) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Gül ve Şeker (1968) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Cilalı İbo Avrupa’da – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Mahkum (1972) – Yönetmen – Senaryo – Yapımcı
Çilekeş (1978) – Yönetmen – Senaryo
Zehir Hafiye (1989) – Senaryo

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir