Orhan Gencebay Kimdir? – Orhan Gencebay Şarkıları

Çok değerli Yeşilçamailesi, bu makalemizde sizlere Müslüm Gürses kadar arabesk içinde olan birinden bahsedeceğiz. Orhan Gencebay Şarkıları ile değil, şairliği, aranjörlüğü ve aktörlüğü ile de ön planda kalmayı başarmıştır. 4 Ağustos 1944 Samsun da dünyaya gözlerini açtı ünlü şarkıcı. Müziğe çok küçük yaşlarda Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırımlı eski bir opera sanatçısı olan Emin Tarakçı’dan mandolin ve keman dersleri alarak başladı. Bu işleri küçük derken on – on beş yaşında düşünmeyin altı yaşında başladı dersler almaya. Yedi yaşına geldiğinde bağlama ve Türk Halk Müziği alanında dersler almaya başladı. On yaşına girdiğinde ünlü sanatçı ilk bestesini tamamladı ve adına “Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi” koydu. On üç yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur da dersler almaya başladı. Yaş on üç ve Türk Sanat Müziği hakkında ders almak bir maharet olsa gerek. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde bağlama çaldı. 

Orhan Gencebay genç
Orhan Gencebay gençliği

    Profesyonelliğe İlk Adım

Profesyonelleşme yolunda ilk adımı ise “Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin” adlı bestesi ile oldu. On altı yaşına geldiğinde işler biraz değişti Jazz ve Rock Müziği ile ilgilenmeye başladı. Batı tarzında da bir süre nefesli çalgılardan oluşan orkestralarda saksafon çaldı. Türkiye’nin ilk konservatuarı olan İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. 1964 senesinde TRT Ankara Radyosu sınavında yüksek derece alarak girmeye hak kazandı. Fakat ünlü şarkıcıyı şok edecek bir durum gerçekleşti. Sınavda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle sınav iptal edilince, müziğe ara vererek askerlik görevini yerine getiren ünlü sanatçı İstanbul’a gitti. Askerde de boş durmayan Orhan Gencebay, burada da merasim bölüğü bandosunda saksafon çalmaya devam etti.

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay
Arabesk Kralı Orhan Gencebay

Yılmadı, Pes Etmedi

Pes etmek yakışır mıydı ünlü sanatçıya? Askerlik sonrası 1966 senesinde yine yeni yeniden diyerek TRT İstanbul Radyosu’nun kapısını çaldı. Sınavlarına girdi ve kendine yakışır bir şekilde sınavı kazandı. Bu sefer usulsüzlük yapılmamış ve kendinin hak ettiği yere gecikmeli olarak girmişti ünlü sanatçı. Artık önü açılan ünlü sanatçı Türkiye’yi kapsayan bir bağlama çalma yarışmasında Arif Sağ ve Cinuçen Tanrıkorur gibi saz, bağlamanın kitabını yazan ustalar ile birlikte derece aldı. TRT İstanbul Radyosu’nda on ay kadar bağlama çaldı ünlü sanatçı. Hep enstrüman çalan ünlü şarkısı kendisini kısıtlanmış olarak hissedince 1967 yılında kendi isteği ile ayrıldı TRT’den. 

Besteci Orhan Gencebay

Çalışmalarını bu sefer İstanbul Plakçılar Çarşısı’nda gerçekleştirmeye çalışan ünlü sanatçı söz yazarlığı, besteci, yorumcu olarak zirveye doğru yavaş ama sağlam adımlarla ilerliyordu. Sanatçı şarkıcı olarak tanınmasa da birçok bestesi ile zaten şöhret denen o yere çoktan çıkmıştı. “Sevemedim Kara Gözlüm”, “Koca Dünya”, “Sabır Taşı” adlı besteleri Orhan Gencebay’ın tanınmasına yetti bile. Dönemin usta sanatçıları ile devamlı iç içe olan ve bir araya gelen Orhan Gencebay onlarla sık sık müzik yaparak geleceğe yatırım yapıyordu. O dönemde Neşet Ertaş ile de bir araya geldiğini sizlere söyleyelim. Bu dönemde de çeşitli türkü plakları çıkararak sanatçılar tarafından okunmasına vesile oldu. Sanat dünyasına böylelikle besteci olarak girmiş oldu. 

Orhan Gencebay bugüne kadar binden fazla beste yapmış, bunların dört yüze yakınını kendisi seslendirmiştir. Sadece bunlarla yetinmeyen ünlü şarkıcı otuz altı sinema filminde ekranlarda boy göstermiş, doksana yakın filmde de müzik direktörlüğü yapmıştır. 

Arabeskte Orhan Gencebay

Yaptığı çalışmalar TRT denetleme kurulunca arabesk olarak nitelendirilen Orhan Gencebay bu değerlendirmeyi kabul etmemiştir. Yasal olarak altmış milyon civarı plak ve kaseti bulunan ünlü ses sanatçısı, korsan üretimlerin de yasal üretimden iki kat fazla olduğunu düşünürsek tahminen iki yüz milyon civarı bir tirajı olduğunu ve bu sayının da dünyanın sayılı tiraj rakamı olduğunu buradan sizlere bilgi olarak sunalım. 

   

    “Kont” Orhan Gencebay

Değerli sanatçıya 1999 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Herkes onu “Baba”, “Kral” gibi lakaplar ile bilse de yakın çevresi Orhan Gencebay’a giyim tarzındaki asalet ve o vakur duruşuna istinaden “Kont” lakabını vermiştir. Değerli ses sanatçısına bu vesile ile sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir