Ölümünün 3. Yılında Sevilerek Anılan Tarık Akan Kimdir?

Değerli Yeşilçamailesi, üç yıl önce aramızdan ayrılan ekranların “Damat Ferid”ine rahmet diliyoruz. Türk sinemasının yakışıklı oyuncusu denilince akıllara ilk gelen isimlerden biri olan Tarık Akan, çok sayıda ve unutulmaz filmlere imzasını atmış bir sanatçıdır. 

   

Tarık Akan Hayatı

    Tarık Akan Kimdir?

    Asıl adı Tahsin Tarık Üregül olan ünlü oyuncu, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da gözlerini dünyaya açtı. Babası Subay olmasından dolayı Türkiye’nin neredeyse çoğunu gezen sanatçımız, Erzurum Dumlupınar İlkokulu’nda başladığı eğitimine Kayseri’de son vermiştir. Babası emekli olduktan sonra doğduğu şehre, İstanbul’a geri dönen ünlü oyuncu Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde okudu. Sadece okumakla kalmayıp cankurtaranlık ve işportacılıkta yapmıştır. Buradan şunu dile getirmek isteriz. Değerli okuyucularımız yaptığı işten dolayı veya görünüşü ile alakalı insanlara önyargılı yaklaşmayalım diyerek bir Kamu Spotunu da arada iliştirelim istedim. 

  

Tarık Akan gençliği

Tarık Akan’dan Sinemaya Merhaba

1970 senesine geldiğimizde “Ses” dergisinin öncülüğünü yaptığı “Sinema Artist Yarışması” nda birinci olunca makine mühendisliği bölümünü bırakarak Gazetecilik Yüksek Okulu’na girdi. Ünlü oyuncu ilk olarak 1971 senesinde “Solan Bir Yaprak Gibi” filmi ile Yeşilçam’a adımını atmıştır. Ünlü oyuncu aynı yıl Sadık Şendil’in yazdığı, Orhan Aksoy’un yönetmenliğini üstlendiği “Emine” filminde ise Filiz Akın ile başrolü paylaştı.

Ödüller Az Geldi

Altın Portakal Ödülü’ne tamı tamına 7 kez sahip olan tek erkek oyuncusu olan Tarık Akan, ilk ödülünü “Suçlu” adlı filmdeki rolüyle 1973 senesinde aldı. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı 1973 yapımı Canım Kardeşimile 1974 yapımı olan Hababam Sınıfında başrol oynayan ünlü oyuncu, 1970 – 1975 seneleri arasında yılda 12 filmde boy göstererek Türk Sinema tarihinin unutulmaz isimleri arasında yerini aldı. 

    Filmlerde aldığı rollerde ismini genelde “Ferit” olarak kullanan ünlü sanatçı, Türk Sineması’nın o dönemin ünlü, güzel kadın sanatçıları olan Gülşen Bubikoğlu ile “Ah Nerede”, Emel Sayın ile “Mavi Boncuk”, Hülya Koçyiğit ile “Sev Kardeşim” filmlerinde rol adlı. Cüneyt Arkın ile birlikte “Maden” filmi ile 1978’de sinema dünyasına bir bomba gibi düştü. Cüneyt Arkın ile öyle güzel bir uyum içinde çalışmışlardı ki, sendikacılık, işçi, işçilik, emek, sermaye gibi terimlerin net olarak altı çizilmiş olarak insanlara sunulan bir filmdir. Bu film ile Tarık Akan şunları söylemiştir. “O dönemde Türkiye’nin en çok seyredilen filmi ve benim de o dönemde en çok para kazandığım filmdir. O dönemde tüm sendikaların, işçi sendikalarının her yerinde, dağ başlarına kadar çıkartılıp oynatılan bir filmdir.” 

Tarık akan yol filmi
Tarık Akan Filmleri

  Yol Filmi – Tarık Akan

  Senaryosunu Yılmaz Güney’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Şerif Gören’in üstlendiği, 1982 yapımı Altın Palmiye ödüllü “Yol” filminde de rol alan Tarık Akan, 1990’da Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserinden uyarlanan “Karartma Geceleri”nde başrolde boy gösterdi ünlü oyuncu. O kadar çok ödül aldı ki yazamıyoruz. Sizlerden özür dileyerek bir kaçını dile getirelim. 1992 Adana Altın Koza Film Festivali “En İyi Erkek Oyuncu”, 1996’da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”, 2006’da Sinema Yazarları Derneği “Onur Ödülü” gibi birçok ödülü de eline aldı. Oyunculuğunun yanı sıra kitapta yazmıştır ünlü aktör. Fakat bu yazdığı kitaplar nedeni ile bir süre cezaevinde kaldığını da sizlere bilgi olarak aktarmak isteriz. 

Tarık Akan Ölümü

    16 Eylül 2019 yılında akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayata gözlerini kapayan ünlü oyuncu Tarık Akan’ı vefatının 3. Yılında rahmetle anıyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir