Natuk Baytan

Natuk Baytan Kimdir? Natuk Baytan’ın Hayatı

Çok değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere yine bir yönetmenden yok yok oyuncudan olmadı senaristten bahsedeceğiz. Bir şey söyleyeyim mi size? Bu saydıklarımın hepsi az sonra anlatacağımız Yeşilçam ustasında mevcut. Vesselam her yönüyle Yeşilçam adamı. Kaleme alacağımız isim Natuk Baytan ’dır. Natuk Baytan ’ın hayatından bahsedeceğiz sizlere.

Sinema film yönetmeni, senaryo yazarı, oyuncu eee dedik ya her şey mevcut. Tek başına bir film olan Baytan 5 Temmuz 1925 senesinde Manisa da dünyaya geldi. Natuk Baytan kimdir? Natuk Baytan şu hani bizim zevkle izlediğimiz Kemal Sunal filmleri var ya. Hah işte o filmlerin sahibi diyelim artık kendisine. Kemal Sunal karakterlerinin en komik olduğu dönemdir o dönem. Korkusuz Korkak, Yedi Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban ve Sahte Kabadayı yapıtları. Eee bunda ne var diyebilirsiniz. Kesinlikle her şey var. O filmdeki ince zeka ile hazırlanmış espriler, o ince ince işlenen replikler işte bu filmlerin ortak özelliğidir. Yani Gardrop Fuat, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikiş Tutmaz Sabri gibi ilginç karakterlerin olması.

"<yoastmark

         Avrupa’da Natuk Baytan

                Natuk Baytan, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. 1961 yılına geldiğinde ise “Karanlıkta Yaşayanlar” filmiyle ilk yönetmenlik deneyimini tattı. Fantastik filmlere imza atarak sadece Türkiye de değil Avrupa’da da ses getirdi. Hatta Avrupa sinemalarında ismi Natuck Baitan olarak geçmektedir. Hacı Murat, Kantoma, Kara Murat, Malkoçoğlu gibi fantastik karakterleri Türk sinemasına kazandıran kişidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok Kemal Sunal filminin de adeta mucididir. Sadece film yazmakla kalmamış, Kemal Sunal’ın birçok filminde yardımcı oyuncu olarak da görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Adeta bir bukalemun gibi farklı renklere bürünmüştür sinema hayatı içinde. Değerli Yeşilçam ustamızı 5 Aralık 1986 günü kaybettik. Bu vesile ile kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu kadar kıymetli bir ustanın tabi ki içinde bulunduğu projeleri sizlerin istifadelerine sunacağız.

Natuk Baytan Filmi
Natuk Baytan Filmi

Aldığı Ödüller

En İyi Yönetmen (Babacan) 1. İstanbul Film Festivali 1976

En İyi Senaryo (Sahildeki Ceset) İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği 1965

 

Yönetmen Olduğu Bazı Filmler

Tarzan Rıfkı 1986

Atla Gel Şaban 1984

Tokatçı 1983

Kalbimdeki Acı 1983

Toprağın Teri 1981

Sakar Şakir 1977

 

Rol Aldığı Filmler

Atla Gel Şaban (Yarış sever, 1984)

Yedi Bela Hüsnü (Duraktaki Adam, 1982)

Sahte Kabadayı (Mafya Babası, 1973)

Silahların Sesi (Komiser, 1965)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir