Müslüm Baba Lakabıyla Sevilen Müslüm Gürses Kimdir?

Değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Müslüm Gürses’ten bahsedeceğiz. Ünlü şarkıcı “Müslüm Gürses Kimdir?” Sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. 

Müslüm Gürses filmleri
Müslüm Gürses Kimdir?

    Arabesk müziği denilince akıllara ilk gelen isim olmayı ve böyle de kalmayı başarmış olan Müslüm Gürses, asıl adı Müslüm Akbaş 7 Mayıs 1953 tarihinde Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde dünyaya gelmiştir. Hayata bir sıfır, yok yok ne bir sıfırı, on sıfır geride başlayan Müslüm Gürses, ekonomi sıkıntıları yüzünden ailecek Adana’ya göç etmek zorunda kaldılar. İnsan neden terk ederdi ki memleketinin o güzel havasını, suyunu?

 

Maddi durumları güzel olsa gider miydi hiç oralardan? O küçüklüğü bile kendisine bir sorumluluk veriyordu. Bundan ötürü terzi çıraklığından kunduracılığa kadar birçok işte bulundu. Dedik ya on sıfır geride başladı, küçük yaşta hem annesini hem de kardeşini kaybeden Müslüm Gürses içine kapanık, kendini yalnız bırakılmış hisseden birine döndü. Kendini şarkılarda aradı. Bu kadar olumsuzluk arabeskte bir numara olmasına neden oldu. Acaba “hayatı keşke iyi olsaydı, arabeskte bir numara olmasa mıydı?” diye düşünmüş müdür ünlü sanatçı? İlkokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına son veren ünlü sanatkâr, daha 15’inde 1968 senesinde Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen ses yarışmasına katılmak istemiş fakat baba Mehmet Akbaş bu duruma sıcak bakmayarak karşı çıkmıştır. Bu konuda tavrı net olan ünlü sanatçı bit pazarına giderek kendisine kıyafetler alarak ses yarışmasına katılmıştır. Tabi o hayatın yorgunluğu üstünde olan sanatçı, yarışmayı birincilik ile neticelendirir. Bu yarışmadan sonra Müslüm Akbaş olur Müslüm Gürses. Çay bahçesinin sahibi kendisine teklif yapar. Müslüm Gürses geri çevirmez ve kısa bir süre çay bahçesinde sahne alır. İlk sahne deneyimini de yine çay bahçesinde olmuş olur. 

Müslüm baba - Müslüm Gürses
Müslüm Gürses hayatı

    İstanbul’da Kendini Bulan Bir Sanatkâr

    Çay bahçesi serüveninden sonra kendisine albüm yapmak isteyen sanatçımız 1968 senesinde İstanbul’a adımını atar. Şarkıcı çıkardığı “Emmioğlu / Ovada Taşa Basma” plağı ile tam üç yüz bin satış yaparak adeta bir bomba gibi piyasaya düşer. O dönemde çok büyük bir başarı olduğu es geçilmemelidir. 

    Kaza – Morg – Hayata Tutunma

    O dönemde yani şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesinde büyük bir trafik kazası geçirir. Aracı kullanan şoför uyuya kalmıştır, araç paramparça olmuştur. Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diyerek morga kaldırırlar. Morgda gözlerini açan ünlü sanatçı şans eseri fark edilerek hemen ameliyata alınıp hayata tutunmak için verdiği savaşı kazanmıştır. Yalnız bu kaza kendisinden birçok şeyi de almıştır. Yavaş konuşma, az işitme, koku almama gibi duyularını yitiren ünlü sanatçı bıkmadan usanmadan hayatına devam etmiştir. Bu kazadan sonra müziği bırakmayıp daha da çok bağlanmış yaptığı albümler ile birlikte iyi bir çıkış yakalayan ünlü sanatçı arabesk türünün aranan sanatkârı olmuştur. 

Arabesk
Müslümcüler

    Müslümcüler

    Sene 1990’ları gösterdiğinde kendilerine “Müslümcüler” diyen bir isyankâr grup türer ve ünlü sanatçının konserlerinde kendilerine zarar vererek ayrılık acısı gibi duyguları bastırdıklarını ileri sürmüşlerdi. Arabeskin içine giren bu alt kültür Müslüm Gürses’in de şarkılarına olan ilgiyi artırıyordu. 90’lı yılların sonunda ise bu olay tepki almaya başladı. 

    Ünlü sanatçı sadece şarkıları ile değil yer aldığı filmlerde de dönemin fenomeni haline geldi. Yaklaşık kırk filmde yer aldı. 

    Ünlü sanatçı 3 Mart 2013 senesinde tam dört ay kaldığı yoğun bakım ünitesinde gözlerini dünyaya kapayarak. Arabesk alemine elveda dedi. Değerli sanatçıya Allah’tan rahmet diliyoruz ve albümlerinden bir kaçını sizlerin istifadelerinize sunuyoruz. “Usta-Ne Yazar”, “Topraktan Bedene”, “Tanrı İstemezse”, “Talihsizler”, “Sevda Yolu”, “Senden Vazgeçmem”

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir