Anasayfa / Yeşilçam Haberleri / Modaya Damga Vuran Yeşilçam Kadın Kıyafetleri!
Modaya Damga Vuran Yeşilçam Kadın Kıyafetleri!
Modaya Damga Vuran Yeşilçam Kadın Kıyafetleri!

Modaya Damga Vuran Yeşilçam Kadın Kıyafetleri!

Değerli Yeşilçamailesi, Yeşilçam kadınları sinema harici moda dünyasında da altın bir dönem yaşadılar. İşte Modaya Damga Vuran Yeşilçam Kadın Kıyafetleri! Sizlerle …

Yeşilçam tarihinde 1960-1970 seneleri arası genellikle zengin kız – fakir oğlan konuları ele alınmıştı. Bu konular sayesinde, o dönem ülkemiz dünyada en çok film üreten ülkeler arasında yer aldı. Gerek ağlatı filmlerin konusu gerek  sinema tarihimizin başarısı yanında birde Yeşilçam’ın Kadın Kıyafetleri dünya modasına damga vurmuştu. Şimdi gelin dünyayı saran Yeşilçam modasına bir göz atalım…

yeşilçam kadın kıyafetlerı
yeşilçam kadın Modası

Yeşilçam döneminde bir filmde kullanılan kıyafetin bir başka filmde kullanılmasına çoğu zaman izin verilmiyordu. Kadın oyuncular kendi tercihleri doğrultusunda hazırlattıkları kıyafetleri yine kendileri ücret ödeyerek karşılıyordu. Yeşilçam sinemasında bu çok ciddi bir giderdi!

Fatma Girik Kıyafetleri

Yeşilçam’da her oyuncunun kendine has bir rengi  vardı.  Mesela güzeller güzeli oyuncumuz Fatma Girik, hemen hemen her kıyafetinde mavi renk tonlarını kullanarak gözlerini ön plana çıkarıyor ve dekolte elbiseleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

 

fatma girik kıyafetleri 2
Fatma Girik Kıyafetleri

Türk sinemasının bir diğer güzeli Hülya Koçyiğit ise filmlerde köylü kıyafetleriyle görmeye alışığız. Bazı filmlerinde ise etek ve ceket takım ile karşımıza çıktı. Gece elbiselerinde şifonlar, ekose kumaşlar ön plandaydı..

Hülya Koçyiğit Kıyafetleri
Hülya Koçyiğit Kıyafetleri

 

Gündüz pantolonlar, renkli kazaklar, dikkat çeken saç tasarımları ile peruklar ve vazgeçmediği kürkler… Tahmin edebildiniz mi? Evet.. değerli sanatçımız Filiz Akın. Yeşilçam’ın mankeni desek yeridir.

Filiz Akın Kıyafetleri
Filiz Akın Kıyafetleri

Dolgun dudakları ve buğulu iri gözleri… Giydiği kıyafetler ile de dünya modasına damga vuran bir diğer sanatçımız Türkan Şoray. Yeşilçam sinemamızda en çok rol üstlenen sanatçımız, aynı zamanda bir moda abidesi… Giydiği kıyafetlerin tasarımını kendi üstlendi. Yıllar sonra açtığı sergide bu kıyafetleri hayranlarına sunmuştu. Yelekler, şalvarlar, peştemaller, yazmalarla onu görürsek Köylü rolünde, pelerinle, şapkalar ve ipek gömlekler ile gördüğümüzde zengin bir aristokrat karakteri ile karşımıza çıkmaktadır. Teninin beyazlığı ve simsiyah saçları olan sanatçımız en çok kırmızı rengi seviyordu. Kuşkusuz çantalar, yelekler ve çizmeler olmazsa olmazıydı.

OKUMALISIN  90'ların Kaybolan Yıldızları Çıtır Kızlar
Türkan Şoray Kıyafetleri
Türkan Şoray Kıyafetleri

Suzan Avcı, Neriman Köksal ve Lale Belkıs ise çoğu zaman etek giyerek karşımıza çıktılar. Sizleri Yeşilçam’ın Kadın Kıyafetleri ile baş başa bırakıyoruz…

neriman köksal kıyafet
Neriman Köksal kıyafetleri

 

        

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Şaban Oğlu Şaban Film İzle (1977) – Renkli Yeşilçam Filmi

Şaban Oğlu Şaban Film İzle (1977) – Renkli Yeşilçam Filmi

Yapımı 1977 yılında tamamlanan Şaban Oğlu Şaban filminin yönetmenliğini Ertem Eğilmez üstlenirken, baş rollerde Şener …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir