Anasayfa / Yeşilçam Haberleri / Meraba Lüfer ! ( Marmara Kâzım ) Yeşilçam Replikleri
Meraba Lüfer ! ( Marmara Kâzım ) İşte Yeşilçam Replikleri
Meraba Lüfer ! ( Marmara Kâzım ) İşte Yeşilçam Replikleri

Meraba Lüfer ! ( Marmara Kâzım ) Yeşilçam Replikleri

Değerli Yeşilçamailesi, yeşilçam denilince akıllara karakterler, roller, seneryo, yönetmen gelirken. Biz de akıllarda olan replikleri gün yüzüne çıkaralım istedik. İyi bir film izleyicisi filme hakim olduğu kadar aralarda küçük küçük göndermelere bu göndermelerin manalarını, film içindeki olayların birbirleri ile olan bağlantılarına da hakimdir. Asıl önemli olan o küçük nüansları yakalamak ve oradaki komediye katılmaktır.
İlk örneğimiz Marmara Kâzım ( Macid Flordun ) sitemizde kendisi ile alakalı bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Böyle bir sarhoş rolünü bir de Olacak O Kadar’ın çok değerli oyuncusu Levent Kırca’dan görebilirsiniz diye düşünüyoruz.

Film: 1977 yapımı Sakar Şakir

marmara kazım: meraba lüfer
lüfer : ne o lan marmara kazım, sende arpa nanaydı, bakıyorum nevaleyi düzmüşsün, yoksa bi yeri mi hacamat ettin ha
marmara kazım : yok bee, bizimkinin dükkanına bi haybeci geldi, dükkan benim deyip dağıtıyor malları, bütün mahalleye haber vericem millet kapsın
lüfer : deme be once ben kapayım. Diyerek oradan uzaklaşır ve dükkanı asıl kendisi hacamat etmeye koşar.

Sırada ustaların ustası var. Umudumuz Şaban filminden bir kesit. Usta oyuncu Ringo olarak gezer ortalıkta. Öldürülmek isterler Şabanı. Yolda yürürken duvara asılmış bir film reklamı görür adı Arizona Kumarbazı… Eee tabi ringo bu yolun ortasında durur ve gözleri reklamda takılı kalır. “Tanırım bu çocuğu iyi oğlandır” derken Dodge marka kamyon ile üstüne doğru gidilmeye başlanmıştır bile. Yanındakliler kamyonu fark eder “Freni patlamış galiba üstümüze geliyor kaçalım” der. Bizim Ringo’ya kamyon söker mi “Kovboylar kaçmaz” o sıra arkasını döner bir adımını atmışken yere düşer talih bu ya kamyon üstünden geçer ve Ringo’ya bir şeycikler olmaz. Ayağa kalkar ve o replik patlar “Aaa Allah Allah o neydi ya Magirus mu geçti ? Dikkat etsene ulan.” Evet magirus. Magiruslar ülkemizde minibüs ve midibüs sektöründe en önde olan firmalardan birisidir. Otobüste üretirler ama minibüs kadar tutulmazlar. Firmanın tam adı Magirus Deutz olarak geçer. Ankara’da yaşayanlar iyi bilirler bu minibüsü hale hazırda şehir içi ulaşımında kullanılmaktadır çünkü. Bir dönem polis aracı olarakta kullanıldığını sizlere bilgi olarak aktarmak isteriz.
Film: 1979 Yapımı Umudumuz Şaban

OKUMALISIN  Çiçek Abbas (1982) İlyas Salman - Şener Şen Filmi

VİZONTELE. . .

Şimdi de biraz daha güncel olmasına rağmen hafızalardan hiç çıkmamış ve bundan sonra da çıkacağını pek düşünmediğimiz bir film var. Vizontele. Evet, 2 Şubat 2001 tarihinde vizyona giren Vizontele Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliği ile can buldu. Komedi türünde olan bu filmin her dakikası ayrı bir komedi sahnesi. Bizim aklımızda kalan şu sahne olmuştur. Hatırlayınca evet dediğinizi duyar gibiyiz. Müteahhit Fikri para için elini ovuşturur ve gider belediye başkanının kapısına dayanır. Konuşmalar sertleşince;

Fikri: Reis Bey Bedri Ağa’nın torunuyla konuştuğunu hatırlatmak isterim.

Reis Bey: Bedri Ağa mı? Katırcı Bedri, ne zaman ağa oldu?

Fikri: Ne yani, hayvan sever bir insan ağa olamıyor mu? Böyle bir kaide mi var? Katırları seviyordu rahmetli. Reis bey yer mi bu numaraları, usulen Fikri’yi kovdu odasından.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Değerli Sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı!

Değerli Yeşilçamailesi, Değerli sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz..Hem oyunculuk hem sunuculuk kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir