İstemi Betil
İstemi Betil

LAZ ZİYA LAKAPLI İSTEMİ BETİL KİMDİR?

Muhterem Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere yakın zamanda ününe ün katmış birisi olan İstemi Betil ‘den bahsedeceğiz. Kendisini her ne kadar Kurtlar Vadisi dizisinden tanımış olsak ta sinema tarihindeki yeri büyük olan bir oyuncu idi.

                Tüm Yeşilçam oyuncuları gibi Yeşilçam’da birden fazla icraatta bulunan sanatçılardandır İstemi Betil. Değerli oyuncumuz 21 Aralık 1943 senesinde İstanbul’da gözlerini dünyaya açtı. Sinema dünyasına 1970 yılında yapılmış olan, Senaryosu ve yönetmenliğini Yücel Uçanoğlu‘nun üstlendiği “Bomba Ahmet” filmi ile adımını attı. Daha öncesinden seslendirme sanatçısı olarak da 1959 yapımı olan Bonanza filminde kulakların pasını aldı ünlü oyuncumuz. Sadece film değil, dizi, tiyatro ve seslendirme sanatçısıdır.

İstemi Betil
İstemi Betil

Yüzüklerin Efendisi’nde Bir Türk!

                Seslendirme sanatçısı olduğunu söylemiştik ünlü oyuncumuzun. Seslendirmelerinin içinde kimler yok ki. Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf’ı seslendiren bizim ünlü oyuncumuz İstemi Betil’dir. Ayrıca Kirk Douglas, Anthony Quinn gibi sanatçıları da seslendirmiştir.

                TV dizisi olan Kurtlar Vadisi’nde Laz Ziya lakaplı karakteri ile herkesi kendisine aşık etmiştir. Dizi de öyle bir rolü üstlenmiştir ki oynaması çok zor, ses değişikliğini çok ince yapmak durumunda kalmasına rağmen, seslendirme sanatçısının da getirdiği yeteneği ile birlikte diziyi izleyenleri “Laz Ziya çıksa da racon görsek” diye beklenti içerisine sokmuştur. Değerli oyuncumuz 11 Kasım 2011 yılında Yalova’da kalp krizi sonucu hayata gözlerini kapadı. İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi’nde sanatçımız için düzenlenen tören sonrası uçakla Ankara’ya götürülen cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir. Bu vesile ile ünlü oyuncumuza Allah’tan rahmet diliyoruz. Değerli oyuncumuzun içinde bulunduğu projelerin bir kısmını istifadelerinize sunuyoruz.

İstemi Betil
İstemi Betil

Bonanza – Türkçe Seslendirme – 1959 Yapımı

Bomba Ahmet – Oyuncu – 1970 Yapımı

Dudaktan Silaha – Rıfat’ın Adamı – 1971 Yapımı

Fedailer Mangası – Oyuncu – 1971 Yapımı

Alın Yazısı – Sarı Şehmus – 1972 Yapımı

Tanrı Misafiri – Kemal – 1972 Yapımı

Ölümle Sevişenler – İvangani – 1972 Yapımı

Örümcek – Coni – 1972 Yapımı

Şeytan Tırnağı – Tom Braks – 1972 Yapımı

Behçet Derler Adıma – Oyuncu – 1973 Yapımı

Denizin Kanı – E. Kolçak Seslendirmesi – 1978 Yapımı Dizi

Öldürme Arzusu 2 (Charles Bronson Seslendirmesi) – 1982 Yapımı

Kurtlar Vadisi – Laz Ziya – 2003 – 2004 – 2005 Sezonları

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – Gandalf Seslendirme – 2002 Yapımı

Üvey Baba – 2002 Yapımı

Korkusuzlar – 2007 Yapımı

Koçero – 2007 Yapımı

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir