Kadir İnanır’dan Sert Söz: Haddine Değil

Senarist Ali Özgentürk’ün senaryosunu üstlendiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin sonunu, başrollerini Kadir İnanır ile paylaşan Türkan Şoray’ın değiştirmeye çalıştığını söylemişti.

Senarist Özgentürk’ün iddialarına göre oyuncu Türkan Şoray, rolünü üstlendiği Asya karakterinin İlyas’a geri dönmesini istediğini söylemişti…
Filmin başrol oyuncusu Kadir İnanır suskunluğunu bozdu ve iddiaları yalanladı.

Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Kadir İnanır, başarılı senarist Ali Özgentürk’ün açıklamalarının kesinlikle doğru olmadığını savundu. İnanır, “Eser Türk kültür ve geleneklerini iyi tanımış olan Kırgız asıllı Cengiz Aytmayov’a aittir.Onun yazdığı bir öyküyü değiştirmek kimsenin haddine değil.
Kitabınıda “Sevgi Emektir” kelimesiyle bitirmiş ve dünyada bilinen bir söz olmasına vesile olmuştur.Bu ünlü yazarı görmemezlikten gelip konuşmak doğru değil.
Senaryo ona ait ve değiştirilemez”

SENARİST ALİ ÖZGENTÜRK : O SÖZ BANA AİT

Kadir İnanır’ın açıklamalarından sonra, ünlü senarist Ali Özgentürk’ten bir açıklama daha geldi.Bu şekil polemiklere girmekten kaçındığını, filmin öyküsün ilk olarak “Yol Arkadaşı” daha sonra “Kırmızı Eşarp” adıyla kitap halinde yayımlandı.Filmin seneryosunu değerli yönetmen Atıf Yılmaz ile birlikte çalışıyorduk.Filmin adının “Selvi Boylum Al Yazmalım” olması da birlikte alınmış bir karardır.Film tamamlandıktan sonra hemen hemen bütün yayınevleri öyküyü filmin ismiyle yayımladılar.

“SEVGİ EMEKTİR” SÖZÜ BANA AİT

Bu sözün Kırgız edebiyatçıya değil kendisine ait olduğunu ısrarla vurgulayan senarist, bu sözü ne koşullarda yazdığını anlattı.
Filmin senaryosunu yazarken aynı zamanda yeni doğan kızına bakan senarist, bu deyimi o durumda yazdığını söyledi.

KADİR İNANIR ÇOK MERAK EDİYORSA İNTERNETEN BAKSIN

Kırgız edebiyatçının öyküsü Sovyetler Birliği’nin komünist çağında geçer.Bizim öykümüz ise Toros dağları’nda geçiyor.
Üniversiteler tarafından iki öykünün benzerliği üzerine bir çok araştırma ve tez yapıldı. Kadir İnanır bu konuya halen meraklıysa internetten araştırabilir.

KADİR İNANIR AHLAK DERSİ VERMESİN!

Kırgız asıllı Aytmayov’u hiç kimse unutmadı veya yok saymadı.Aksine her daim her zaman film onun ismiyle de anıldı.Burda kimse kimseye ahlak dersi vermeye çalışmasın. Asıl ahlak dışı olan, oynadığı filmin gerçeklerini bilmeden konuşmaktır.

Her fırsatta dile getiriyorum : Eğer Atıf Yılmaz olmasaydı şuan bu bu filmi konusuyor olamazdık , çünkü bu film olmazdı.

Kadir inanır’a son sözüm : Bir sanatçı oynadığı filmi ile ilgili nasıl konuşacağını bilmiyorsa, Türkan Şoray’ın Adana da yaptığı 50.yıl tören konuşmasını dikkatle dinlesin…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir