Anasayfa / Yeşilçam Film ve Dizileri / İyi, Kötü ve Çirkin! Muhteşem Western Üçlüsü
İyi Körü Çirkin

İyi, Kötü ve Çirkin! Muhteşem Western Üçlüsü

Kıymetli Yeşilçamailesi sakinleri, sizlere bu yazımızda evimizin içindeki üçlüyü yani İyi, Kötü ve Çirkin Western filmini istifadelerinize sunuyoruz. Ayrıca filmimizi izlemek isteyenler yazımızın sonunda filme ulaşabilirler.

                Akıllarda ki o sahne ile başlayalım. Güneşten yüzleri yanmış üç bıyıklı, kirli adam bir mezarlıkta birbirine bakıyor. Ama ne bakma. Şüpheyle birbirini süzen adamlar hiç kıpırdamadan, tek kelime konuşmadan öylece tam iki – iki buçuk dakikaca bakışıyor. Bunda ne var ki diyebileceğinizi düşünüyoruz şöyle bir not düşüyoruz. Tüm zamanların en sürükleyici, en çok beğeni alan sahneleri arasında sayılıyor işte bu bakışma.

                Efsanevi İtalyan yönetmen, spagetti western olarak adlandırılan ve 1960 – 1970 yıllarında Hollywood kovboyları ve Kızılderililer üzerine yapılan filmler dünyayı kasıp kavurdu. Sergio Leone yönetmenliğindeki filmimiz 1966 yılında beyaz perdede oynadı.

İyi Kötü Çirkin
İyi Kötü Çirkin

İyi, Kötü ve Çirkin Filminin Konusu

                Başrollerini Eli Wallach(Tuco), Clint Eastwood(Blondie) ve Lee Van Cleef(Sentenza/Angel Eyes) in paylaştıkları filmimiz ismini tarihe altın harfler ile yazdırmayı başarmıştır. Hikâye anlamında harikalar yaratmayı vaat etmeyen yapımın asıl vurucu silahı olayları işleyiş şeklidir. Film içerisindeki birçok sekans hala daha referans olarak kullanılmaktadır. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse filmin adına karşın hikâyede gerçekten bir iyi bulunmamaktadır. Angel Eyes (Kötü) para için her şeyi yapabilecek, ahlak kavramından tamamen yoksun, zeki ve acımasız birini, Tuco (Çirkin) yine para için hemen her şeyi yapabilecek, genelde şansı yaver gitmeyen biraz daha saf ve içinde bir yerde ufak bir parça iyilik olan birini anlatır.

Bu anlamda Çirkin ile Kötü arasındaki fark Kötünün daha kurnaz ve zevk için bile birilerini öldürebilecek kapasiteye sahip olmasından fazlası değildir. Yoksa ikisi de kötüdür. Eastwood’un canlandırdığı Blondie (İyi) ise yine aynı paranın peşinde koşan kanunsuz bir adamdır. Diğerlerinden tek farkı insan öldürmeyi gerek olmadıkça(!) tercih etmemesidir. Yoksa ortada iyi namına bir şey yoktur. Bir de kazık dahi atsa Tuco’ya birkaç dolar ateşlemeyi ihmal etmez. Bu da aslında iyi olduğundan değil de Tuco’yu daha çok kızdırmak içindir.

OKUMALISIN  Yabancı Televizyon Dizisi Charlie'nin Melekleri

Filmimizin diğer oyuncularını da kısa bir şekilde yazalım. Aldo Giuffre (Alkolik Yüzbaşı), Rada Rassimov (Maria), Luigi Pistilli (Pablo Ramirez), Mario Brega (Wallace), Enzo Petito, Liovo Lorenzon (Fırıncı), Antonio Casas (Stevens)…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Eski Yabancı Dizi Güzel ve Çirkin

Değerli Yeşilçamailesi, 1987 yılında yayımlanmaya başlayan Güzel ve Çirkin isimli ABD dizisinin konusu ve oyuncuları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir