İsmail Hakkı Şen kimdir, nerelidir

İsmail Hakkı Şen Kimdir? İşte Hakkında Bilinmeyenler

Değerli Yeşilçamailesi, bugün sizlere çok değerli bir tiyatrocu ve oyuncu olan İsmail Hakkı Şen hakkında bilgiler sunacağız. İsmail Hakkı Şen kimdir, nerelidir, Oyuncunun asıl mesleği nedir? Gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır. 

İsmail Hakkı Şen Kimdir?

İsmail Hakkı Şen Rize’de 1927 yılında dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği makine mühendisliğidir. Makine mühendisi olmasına rağmen yaşamının çoğunda oyunculuk ve tiyatro ile ilgilenmiştir. Çok başarılı bir oyuncu olmuş ve oynadığı bütün karakterlerle bütünleşebilen bir oyuncudur. Ankara Sanat Tiyatrosu, Hadi Çaman Tiyatrosu, Enis Fosforoğlu Sahnesi, Tiyatro İstanbul gibi büyük tiyatro kadrolarında oynamıştır. Bunun yanı sıra oynadığı filmlerin sayısı 150 civarındadır. 

Sanatçı 24 yaşındayken 1951 yılında yapılan Kore savaşında bulunmuştur. Aslında sanata yönelmesinde savaşın etkilerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Savaşın etkisinde kaldığını ve uzun yıllar amaçsızca ve iç sıkıntısıyla gezdiğini belirtmiştir. Bu iç sıkıntıyı tiyatro oyunculuğu yaparak atlattığınıda sözlerine eklemiştir. 

Suç ve Ceza isimli tiyatro oyunu sergilenirken babasının vefat haberini almış, uzun bir tirad okurken ağlamasına rağmen oyunu bitirmeden oradan çıkmamıştır. Tüm salon tarafından ayakta alkışlanarak tebrik edilmiştir. 

İsmail Hakkı Şen pek çok film de ve tiyatro oyununda yer almasının yanında senaristlikle de ilgilenmiştir. İki tane senaryo eseri bulunmaktadır. 

İsmail Hakkı Şen Kimdir

Ömrünün Son Yılları Nasıl Geçti?

Oynadığı tüm karakterlere hayat veren başarılı oyuncumuz en önemli karakter oyuncuları arasındadır. Ömrünün son senelerine kadar sinema ve tiyatro sahnelerinden kopmamıştır. Yönetmen Handan İpekçi’nin Büyük Adam Küçük Aşk isimli filmin deki rolü ile 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 23.Siyad Türk Sineması Ödülleri verilirken “En iyi yardımcı erkek” ödülüne layık görülmüştür. 

Birçok filmde canlandırdığı sorunlu ve komik tiplerin yanında idealist asker, polis rollerindeki soğukkanlılığı arasındaki fark ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtlar niteliktedir. 

İsmail Hakkı Şen’i son olarak sinema perdesinde görüşümüz 2004 yılında “Yusuf Yüzlü ” isimli filmde olmuştur. 

İsmail Hakkı Şen 31 Ocak 2005 yılında yaşlılığa bağlı nefes problemleri nedeni ile kaldırıldığı hastane de vefat etmiştir. Kabri Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığında bulunmaktadır. 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir