Anasayfa / Yeşilçam Nostaljik Şarkılar / İlk Türkçe Tango Şarkıcısı Seyyan Hanım Kimdir?

İlk Türkçe Tango Şarkıcısı Seyyan Hanım Kimdir?

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere İlk Türkçe Tango Şarkıcısı Seyyan Hanım Kimdir? Başlıklı konumuz hakkında bilgiler vereceğiz…

1913 senesinde kalabalık bir ailenin tek kız evladı olarak dünyaya gözlerini açtı. Babası Mustafa Kemal’in özel kuryeliğini yaptı ve görevi esnasında bıçaklanarak öldürüldü. Kızının erkek çocukları ile aynı şartlarda büyümesini istedi ve bu sebeple ona “eşit” anlamını taşıyan Seyyan adını verdi. Babasının vefatı Seyyan Hanım’ı para, ün ve şöhret hırsından uzaklaştırmış daha maneviyat yüklü değerleri benimsemesine neden olmuştu. O zarif sesinin güzelliği erken yaşlarda keşfedildi ve dönemli ünlü sanatçısı Talariko Bey’den dersler almaya başladı. Eğitimi sonrası Fransızca ve İtalyanca şarkılar söyledi. 16 yaşında, Kaptanzade Ali Rıza Bey’in Türk Operası düşüncesi ile bestelediği parçaları seslendirerek can verdi. “Mazi Kalbimde Yaradır” isimli şarkıyı seslendirerek, illk Türkçe tango şarkısını seslendirmiş oldu. İstanbul sokaklarında şarkılarının yankılandığı bir döneme imza attı. Herşeye rağmen şöhretin rüzgarına kapılmayan sanatçının tek gayesi ailesinin içinde bulunduğu zor durumu düzeltmekti ve bu sebeple sahne almaya devam ediyordu.

Tesadüfen karşılaştığı teğmen Sait Oksay ile dünya evine girdi ve Sarıkamış’a taşındı. Evliliği sanat hayatından kopmasına engel olmadı. O yılların ulaşım imkanlarına pes etmedi ve İstanbul – Sarıkamış arası yolculuklar yaptı ve müzik hayatına devam etti. 1940’lı senelerin ortalarına doğru müzik hayatından uzaklaştı. Son sahnesini 66 yaşındayken AKM’de organize edilen Fehmi Ege Anma Gecesi’nde sahne alarak yaptı. Seyirciler tarafından büyük ilgi ve özlemle karşılanan sanatçı daha sonraki günlerinde normal yaşantısına devam etti. Değerli sanatçımız 16 Mayıs 1989 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Seyyan Hanım Seslendirdiği Bazı Şarkılar

. Hayat (Gülerken Ağlatır)
2. Bir Martı Gibi
3. Aşk Kerpeteni
4. Mehtaplı Bir Gece
5. Çalıkuşu
6. Gönlüm Sensiz Olmaz
7. Aşk Mevsimi
8. İnci
9. Hasret
10. Çapkın
11. Yıldızların Altında
12. Şen Kuzu Gibi
13. Siyah Gözlere
14. Suna
15. Mazi
16. Özleyiş
17. Deli Gönül
18. Ne Tatlı Bir An
19. Gelmez Oldu Hiç Sesin
20. Hicran

OKUMALISIN  Türk Halk Müziğinin Sevilen Sanatçısı Dilber Ay Vefat Etti! Dilber Ay Neden Öldü?

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Efkâr Dolu Adam Adnan Şenses Kimdir?

Kıymetli Yeşilçamailesi severler. Bu yazımızda Türk Sanat Müziği’nin ünlü isimlerinden biri olan söylediği şarkılar ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir