İlk Türk- Müslüman Yönetmen Kimdir ?

Fuat Uzkınay Kimdir?

İlk Türk sinemacı olarak kabul edilen Fuat Uzkınay, 1888 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı.Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayan üstadımız, lise öğrenimi sonrası İstanbul Lisesi’nde memur olarak çalışma hayatına atılır.Söylenenlere göre kamera ile tanışması da bu yıllar gerçekleşir.

OSMANLI ZAMANI SİNEMA HAYATI

Sinema tarih kitaplarına göre Osmanlı zamanı 1896 yılında ülkemizin ilk kamerayla tanıştığını ve bunu Polonya kökenli Alexandre Promio’nun sağladığını,hatta Ankara,İzmir ve İstanbul gibi büyük illerde çekimler yapıldığı da yazılmaktadır.
Fransız bir hokkabazın öncülüğünde padişah ve saray’da bulunan herkese takdim ettiği söylenir.Romanya kökenli Polonya Yahudisi Sigmund Weinberg, halka açık ilk sinema gösterimini sunmuştur.Araştırmalarımıza göre bir çok tarih kitabında yer alan Manaki Kardeşler, Osmanlı döneminde Balkan topraklarına hakim olduğumuz yıllarda Anadolu ve Yunanistan günlük yaşamı hakkında çekim yaptığı söylenir.

TÜRK SİNEMA TARİHİNİN BAŞLANGICI

Söylenenlere göre Türk sinema tarihinin başlangıcı 14 Kasım 1914 tarihinde Uzkınay’ın Rusların Ayastefanos’ta bulunan zafer anıtı eserinin yıkılışını 150 metrelik bir çekim kaydı ile yaptığı günü kabul görmektedir. Günümüze ulaşan kesin bir kayıt olmamak ile birlikte bu varsayım Türk sinema tarihi başlangıçı olarak kabul edilir.Fuat Uzkınay için sinema tarihimizde ilk Türk ve Müslüman yönetmenlerden biri olarak bahsetmek çok daha doğru olabilir.
Ülkemkzde sinema kültürüne büyük emek veren sanatçımız , o dönem bir çok sinemanın işletmeciliğini yapmıştır.
1915 senesinde Askeri film çekimi için Merkez Ordu Sinema Dairesi kuruldu. Burada ilk yardımcılık görevine başlayan sanatçımız daha sonraki yıllarda dairenin başına geçmiştir.

Araştırmalarımıza göre 1918 yılında kesin bir kaynağı olmamak ile birlikte iş ortağı Sigmund Weinberg ile beraber “Himmet Ağa’nın İzdivacı” filminin çekimini üstlendiklerini ve filmin yarım kaldığı söylenmektedir.

YAŞANMAMIŞ HİKAYELERDEN ÇEKİLEN İLK KURMACA TÜRK FİLMİ

Sinema dünyasında ilk kurmaca film yönetmeni bir kadındı, Alice Guy Blaché…
Türk sinema tarihinde ise yönetmenliğini Ahmet Fehim Efendi’nin üstlendiği “Mürebbiye ve Binnaz” isimli filmin görüntü yönetmenliğini ise Fuat Uzkınay yapmıştır.
Sanatçımız yine değerli yönetmen Muhsin Ertuğrul önderliğinde çekilen “Nur Baba” filminde görüntü yönetmenliği görevini üstlenmiştir.

Fuat Uzkınay 1923 senesinde “Zafer Yollarında” isimli bir belgesel filmi çekti.Türk sinema hayatında önemli bir yere sahip olan Uzkınay, yönetmenliğini yanı sıra görüntü yönetmenliği yaparak önemli eserler bıraktı.29 Mart 1956 senesinde hayata gözlerini yumdu ve Türk sinema tarihine ilk adını yazan sanatçı vuran olarak akıllarda kaldı…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir