Anasayfa / Yeşilçam Oyuncuları / Gönlü Zengin, Pos Bıyıklı Adam Hulusi Kentmen

Gönlü Zengin, Pos Bıyıklı Adam Hulusi Kentmen

Değerli Yeşilçamailesi, bugün sizlere hem gerçek yaşantısı hem de aldığı rollerin hakkını sonuna kadar veren birinden bahsedeceğiz. Bahse konu olan kişi Yeşilçamın en kıymetli oyuncularından birisi. 20 Ocak 1912’de Tirnova yani Bulgaristan’da dünyaya gözelerini açtı. Küçükken ülkesinde yaşanan sıkıntılardan dolayı Türkiye’ye göç etmek durumunda kaldı. Nerden bilebilirdi ki burada çok sevileceğini?

Türk Deniz Kuvvetlerinde Astsubay olarak hayatına devam etti ve buradan da emekli olup bize o babacan, o tatlı sert erkek karakterinin bir numaralı aktörü haline getiren sanat hayatına atıldı.1942 yılında Adolf Körner’in yönetmenliğini yaptığı Sürtük filmi ile Yeşilçamda yerini almaya başladı. Hepimizin de bildiği gibi kurusucu olduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile çeşitli oyunları sahnede değerli tiyatro sevenlere sundu.

Gönlü Zengin, Pos Bıyıklı Adam Hulusi Kentmen

Yaşamı boyunca maddi durumu o kadar da iç açıcı olmasa gerek ki bir söyleşide şu yorumu yapmak durumunda hissediyor değerli sanatkar Hulusi Kentmen “Yıllarca hep zengin, fabrikatör baba rolünü oynadım. İşin en acıklı kısmı ise bütün gün zengin baba rolünü oynayıp çekim bitiminde eve gitmek için soğukta, köşede ki durakta dolmuş beklemem olmuştur.” Yeşilçam da hep böyle mi olur diye içimden geçirmeden duramıyorum. Değeri bilinmeyen usta yüzlere burdan selam olsun.

Değerli sanatçı Hulusi  Kentmen ‘ i birçok filminde seslendiren ise Kemal Ergüvenç olmuştur. Ara ara usta sanatçıyı Rıza Tüzün’de seslendirmiştir. Babacan Kentmen 1942 ve 1988 yılları arasında 500 evet yanlış okumadınız tam 500 e yakın filmde rolünün hakkını sonuna kadar vermiştir. Yeşilçamın artık vazgeçilmezi olan Hulusi Kentmen 20 Aralık 1993’te böbreklerinde ki rahatsızlık nedeni ile 81 yaşında son yolculuğuna uğurladık.
Hulusi Kentmen’in tabiki bütün oynadığı filmleri burada yazamayacağız bunu yazmaya ne sayfalar yeter ne de parmaklarımızın ağrısı izin verir. Akıllara kazınan bir kaç filmini burada paylaşacağız.

OKUMALISIN  Yeşilçam Oyuncusu Nermin Özses Kimdir ?

1940’lı senelerden 1942 de Sürtük, 1949 da Er Meydanı ve aynı yıl yine Şehitler Kalesi

1950’lerde 1955 Yörük Ali, 1958 Meçhul Kahramanlar
1960’tan 1970’e kadar olan dönemde 1963 Tatlı Sert, 1964 Katilin Kızı Hulusi Örmen
1970 – 1980 yılları arasında 1972 Tatlı Dillim, 1973 Öksüzler Komiser Niyazi
1980’lerde ise 1982 Beni Unutma, 1987 Donanmanın Gülü

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam'ın Bilinmeyenleri Top 10

Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10

Bugüne kadar farkına bile varmadığınız ”Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10” listemizde neler yok ki… Köyden İndim …

Bir yorum

  1. Gerçekten güzel insanlardı. Yazınız güzel tebrik ederim. Basarilarinizin devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir