Ekrem Dümer Kimdir? İşte Ekrem Dümer Biyografisi

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere Ekrem Dümer Kimdir? İşte Ekrem Dümer Biyografisi başlıklı konumuz hakkında bilgiler vereceğiz…

15 Ekim 1928 tarihinde dünyaya gelen ülkemizin değerli sanatçısı Ekrem Dümer,1937-1997 seneleri arası tiyatro ve sinema alanında etkin bir dönem geçirmiştir. Ünlü oyuncu Yalçın Dümer’in babasıdır.1937-1947 seneleri arası halkevlerinde amatör çalışmalarda bulunmuş, 1947 senesinde ise Sadi Tek Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa ilk adımını atmıştır. Bu süreci Aziz Basmacı ve Tevhid Bilge tiyatrolarında sahne aldığı “Süt Kardeşler” isimli oyunla devam ettirdi. Başarılı bir tiyatro dönemi geçiren Ekrem Dümer, 1954 senesinde sinema hayatına yöneldi. Sinemada karakter rollerinin vazgeçilmez ismi oldu. Birçok filmde doktor rolünü canlandırdı ve genellikle kötü haber veren kişi rolünü üstlendi. Kapıcılar Kralı, Atla Gel Şaban, Orta Direk Şaban ve Sezercik Küçük Mücahit gibi filmlerde başarılı rollere imza attı.

Ekrem Dümer Vefatı

Türk sinema ve tiyatro dünyasının değerli oyuncusu Ekrem Dümer, yakalandığı amansız hastalık sebebiyle kaldırıldığı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji bölümünde 9 Mart 2000 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Değerli sanatçımız adına Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesi’nde bir tören düzenlendi. Cenazesi daha sonra kılınan öğle namazına müteakip İstanbul Feriköy mezarlığına defnedildi.

Son Nefesine Kadar Ödülünü Bekledi

Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Vakfı’nın birlikte organize ettiği “Çeyrek Aşırı Aşan Gurur Tablosu” isimli gecede 25 yılı aşkın emek veren sinema ve tiyatro sanatçılarına verilecek ödül töreninde kendisine “Hizmet ve Onur Ödülü” verileceğini öğrenmişti. Rahatsızlığı sebebiyle organizasyona katılamayan Dümer, tören yetkililerine ödülünün eline ulaşmadan ölmeyeceğini iletmişti. Ekrem Dümer, ödül törenini düzenleyen vakıf yetkililerine, ‘‘Dönüşü olmayan bir yola girdik. Lakin ödülümü mutlaka istiyorum. Eşimin yanımdan ayrılmasını istemiyorum, ama onu muhakkak törene göndereceğim. Ödülü bekleyeceğim’’ dedi.
Dümer, ödül töreninin yapıldığı 7 Mart günü sabahı fenalaşarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisi’ne kaldırıldı. Ağır hasta olmasına rağmen eşi Nejla Dümer’in aynı akşam ödül törenine katılmasında ısrar eden Ekrem Dümer, ödül plaketi hastaneye ulaştıktan kısa süre sonra hayata gözlerini yumdu.

 

Ekrem Dümer’in Rol Aldığı Bazı Filmler

Sezercik Küçük Mücahit 1975
Ada 1988
Affet Bizi Hocam 1998
Anneler Ve Kızları 1971
Arzu 1985
Aşkım Günahımdır 1984
Bekçiler Kralı 1979
Birkaç Güzel Gün İçin 1984
Bize Nasıl Kıydınız 1994
Canikom 1979
Gerzek Şaban, 1980
İmparator 1984
Kapıcılar Kralı 1976
Köpekler Adası 1996
Rüya Gibi 1971
Sapık Kadın 1988
Seni Seviyorum 1987
Tarzan Rıfkı, 1986
Ve Silahını Çekti 1972
Yalan Dünya 1972
Yüz Liraya Evlenilmez 1974

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir