Anasayfa / Yeşilçam Nostaljik Şarkılar / Efkâr Dolu Adam Adnan Şenses Kimdir?

Efkâr Dolu Adam Adnan Şenses Kimdir?

Kıymetli Yeşilçamailesi severler. Bu yazımızda Türk Sanat Müziği’nin ünlü isimlerinden biri olan söylediği şarkılar ile bizlere ayrılışı, yalnız kalışın müzikteki notalar ile nasıl anlatıldığını öğreten birinden bahsedeceğiz. Şarkılarında ki gibi Efkâr Dolu Adam Adnan Şenses ile ilgili yazımızı istifadenize sunuyoruz. 

Adnan Şenses

    Marangoz Şenses

    1934 Bursa doğumlu olan Türk Sanat Müziği’nin değerli sanatçısı ilkokul eğitimini Ankara’da alırken İstanbul’a taşınmış ve ilk orta öğrenimini burada tamamlamıştır. Keşfedilmeyi beklerken ailesinin ısrarına karşı gelemeyerek marangoz alanına yönelmiştir. Ama asıl yeteneği Allah vergisi o müthiş sesiydi Adnan Şenses’in. Marangoz atölyesinde bir yandan mesleğinin gerektirdiklerini yerine getirdi bir yandan da şarkılarını mırıldandı. Bu sefer Adnan Şenses’in sesi diğer dükkânlar da ki esnafın da dikkatini çekti. O çocukluk döneminden kurtulan Adnan Şenses, çevresinin de etkisi ile müziğe yönelmeye başladı. Bir gün dükkândan kaçtı ve o küçüklükten beri müzik aletleri satan yerlerin önlerinden ayrılamadığı işi yapmalıydı. Böylelikle 1956 senesinde Kapalıçarşı’daki Agop Efendi, Beyazıt’taki Zeynel Abidin, Kutmani ile tanışarak müzik hayatına yaklaştıran o adımı atmış oldu. 

    Gelse O Şuh Meclise . . .

    Artık hayatının önemli bir parçası olmuştu müzik ünlü sanatçı için. Adeta müzik ile yatıyor müzik ile kalkıyordu. İlk sahnesini Beyazıt’ta, Marmara Sineması’nın oracıkta “Aydede Bahçesi”nde aldı. Bu sahneye çıkanlar musiki dile getirirlerdi. Kendisinin de söylediği çok farklı olmadı ilk seferde ve “Gelse o şuh meclise, naz-ı tegafül eylese” idi. Kendisine güveni tam olan ünlü sanatçı eğitimini de o dönemde Kadri Şençalar’dan almaktaydı. Oradaki halk öyle beğenmişti ki Adnan Şenses’i uzun süre alkış tuttular. Belki de ileride yıldızının parlayacağını anlamışlardı da ondan bu kadar alkışlamış olacaklardı. Bundan sonra yolu açık olacaktı ünlü şarkıcının. Çevresi iyice genişlemeye başladı Adnan Şenses’in. Edindiği çevreden birisi onu Tifonis Konser Bürosu’na götürdü burada daha çabuk işlerin ilerleyeceğini belirtti Adnan Şenses’e. Gerçekten de öyle oldu. Takriben bir ay sonra ünlü sanatçı ilk defa profesyonel olarak Gemlik’te sahnede yerini aldı.

Çok düşük miktarda para kazanıyordu Adnan Şenses. Bursa’da ki konserinde bir gazino sahibi Adnan Şenses’i kendisine bağlamak istiyordu. Aldığı rakamın on katını teklif ediyoruz diyerek ünlü şarkıcı oradan kaçırılmak istendi. Ancak gazino sahibi durumu fark ederek Adnan Şenses’i bir süre misafir etti. Kendisi ile çalışmayı teklif etse de başaralı olamadı. Daha sonra gazino çalışmaları başladı. Küçük Çiftlik, Tepebaşı, Kristal gibi o dönemin en cafcaflı gazinolarında yerini aldı ve halkın iyice içine yerleşti.

Fakir Şarkıcı

    Müzik ile içli dışlı oldu ünlü sanatçı ama duramadı devam dedi ve sinema sektörüne de adımını attı. O dönemde yönetmenlik yapan Memduh Ün, Adnan Şenses’i gazinoda şarkıları söylerken görmüş kendisine “Mahallenin Sevgilisi” filminde rol teklif etmesine rağmen Adnan Şenses başka anlaşmalarının olduğunu öne sürerek kabul etmemiştir. Ama ilk filmi uzak değildir hemen ardından başka bir teklifte gelince 1960 yılında ünlü oyuncu Fatma Girik ile birlikte oynadığı ve filmin konusunun da mesleği ile paralel olmasından kaynaklı olacak hemen kabul etmiştir. Filmin adı “Fakir Şarkıcı” dır. Bu filmde ilk bestesi olan “Yollarına baka baka yoruldum, o çaptık gözlerine vuruldum”u söyledi. 1961 yılında tam üç film çekti ünlü sanatçı. Bunlar “Ümitsiz Bekleyiş”, “Gönlüm Yaralı” ve “Minnoş” filmleridir. Ünlü şarkıcı tam 47 filmde başrol oynayarak en parlak dönemini de yine bu yıllarda yakalamıştır. 

Adnan Şenses hayatı

    Adnan Şenses, Maksim Gazinosu’nda Zeki Müren ve Bülent Ersoy’dan sonra assolist olarak sahneye çıkan ilk sanatçılardandı. Ünlü sanatçı 25 Aralık 2013 de dünyaya gözlerini kapadı. Sanatçının en çok sevildiğini düşündüğümüz birkaç albümünü sizlere sunalım.

Adnan Şenses şarkıları

“Doldur be Meyhaneci”, “Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş”, “Tövbeler Tövbesi”, “Sabır Duası”, “Kadehi Şişeyi Kırarım”, “Çok Üzgünsün Arkadaş”, “Tövbeler Tövbesi”

OKUMALISIN  Yeşilçam’ın Anadolu Kadını Aliye Rona Kimdir ?

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam'ın Bilinmeyenleri Top 10

Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10

Bugüne kadar farkına bile varmadığınız ”Yeşilçam’ın Bilinmeyenleri Top 10” listemizde neler yok ki… Köyden İndim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir